The effects of supplementary computer assisted listening instruction on listening comprehension ability
- Tez No: 61219
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN KOPKALLI YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışma bilgisayar destekli dinleme-anlama dersinin, dinleme-anlama yetisine olan etkisini araştırmaktadır. Biliyoruz ki teknoloji günden güne gelişmektedir ve sınıflarımızda yerini almaktadır. Bu teknolojilerden birisi bilgisayardır. Bilgisayar destekli eğitim veya BDE bu günlerde sıkça duyduğumuz bir terimdir. Bilgisayar destekli dil eğitimin bu günlerde dil eğitimindeki etkililiği de tartışılmaktadır. Hala bilgisayar destekli dil eğitimi ile ilgili yeterince deneysel çalışma yapılmamıştır ve bu yüzden de etkililiği tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenden dolayı, bu deneysel çalışma, bilgisayar destekli dil eğitimin, İngilizce dinleme-anlama yetisine olan etkisini incelemektedir. Bu çalışma Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi ve Eğitim Fakültesi İngilizce Hazırlık programında gerçekleşmiştir. Çalışmaya toplam 40 öğrenci katılmıştır. Bu 40 öğrenci iki gruba ayrılmıştır; deneysel grup (bilgisayar destekli grup) ve kontrol grubu (geleneksel eğitim grubu). Her iki grup ders programlan doğrultusunda dinleme-anlama dersi almıştır. Ek ders olarak deneysel grup, bilgisayar laboratuvarında 20 saat bilgisayar destekli dinleme- anlama dersi almıştır. Kontrol grup ise yine ek ders olarak sınıf içinde geleneksel şekilde 20 saat dinleme-anlama dersi almıştır. Derslerinin içeriği bilgisayar programının kitap haline getirelerek, bilgisayar destekli grubun ders içeriği ile aynı tutulmuştur. Bu durumda iki grup arasındaki fark, öğrenme araçlarıdır. Her iki grup bir öntest ve bir sontest almıştır. Ayrıca çalışmanın sonunda bilgisayar destekli grup, bilgisayara karşı tutumların ölçen bir anket almıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, deney sonunda iki grup arasında anlamlı fark yoktur. Sadece TOEFL bölümünde kontrol grubu anlamlı bir gelişme sağlamıştır. Bilgisayara karşı tutum anketinin sonuçlarına göre öğrenciler bilgisayar destekli eğitime karşı positif bir tutumları olduğu ortaya çıkmıştır. En önemli bulgu ise deneysel grubun öntest ve sontest'i karşılaştırıldığında, testler arasında anlamlı bir fark olduğudur. Fakat bu fark,kontrol grubunda yoktu. Yani deneysel grup kendi arasında anlamlı bir gelişme sağlamıştır fakat kontrol grubu bu gelişmeyi sağlayamamıştır. Sonuç olarak diyebiliriz ki, bilgisayar destekli dinleme-anlama eğitimi geleneksel dinleme anlama dersinden daha üstün bir gelişmeye neden olmamış fakat bilgisayarın öğrencilerin daha hızlı öğrenmelerine yardımcı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study investigates the effects of supplementary computer assisted listening instruction on listening comprehension ability. We know that day by day technology improves and that we integrate it with our classrooms and sometimes with our instruction. One of this technological improvements is the computer. Computer assisted language learning (CALL) or computer assisted instruction (CAI) are terms used widely these days. The effectiveness of CALL and CAI, however, is still controversial. Experimental studies in the field of CALL and CAI are not enough to claim their effectiveness in language skills. This study was conducted to find out the effectiveness of the computer in the listening classroom. This study was conducted at Anadolu University Communication Sciences Faculty and Education Faculty's Preparation Program. A total of 40 subjects participated in this study. They were divided into 2 groups: Experimental group (computer assisted group) and control group (traditional group). The experimental group received 20 hours of supplementary computer assisted listening instruction at a computer laboratory. The control group also received 20 hours of traditional supplementary classroom listening instruction. The content of both instructions was the same; the software was transformed into a textbook for the traditional classroom instruction. Thus the only difference between the two groups was the learning medium. Both groups received a pretest and a posttest An attitude towards computer assisted learning questionnaire was given to the experimental group at the end of the treatment. The results of the comparison between experimental and control group showed that both groups were similar. The only difference between these groups was in the TOEFL scores; the control group scored significantly higher than theVI experimental group. The results of the attitude questionnaire showed that subjects who received computer assisted instruction had positive attitudes towards computer assisted learning. The most important finding was that when the experimental group's pretest and posttest were compared there was a significant difference between the tests. Computer assisted listening instruction enabled the subjects to progress in a faster pace. This was not valid for traditional classroom listening instruction. There was not such a significant difference in the control group's pretest and posttest. In conclusion, the results showed that, although one learning medium was not significantly more effective than the other one, computer assisted listening instruction enabled students to improve their listening skills faster than traditional classroom listening instruction.