Tek düzen muhasebe sistemine tabi işletmelerde satış tutundurma işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve raporlanması
  1. Tez No: 61221
  2. Yazar: NAYİFE KIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Son yıllarda ekonomik ve teknolojik şartların gelişmesiyle birlikte işletmeler rekabet güçlerini arttırmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Bu yöntemlerden birisi, pazarlamada önemli bir yere sahip olan satış tutundurma uygulamalarıdır. Satış tutundurma bir anlamda özel birşeylerin teklif edilmesi ve sunulmasıdır. Bu uygulamalar, tüketiciye, aracı kuruluşlara ve satış örgütüne yönelik olmak üzere üçe ayrılır. Bu uygulamaların amaçları, satış gücünü desteklemek, ürünün pazarlanmasında aracı kuruluşları kabullenme ve desteklerini sağlama ve tüketicilere ürünün satışım arttırmadır. Satış tutundurma uygulamaları muhasebe kayıtlarına alınırken, bu uygulamalar muhasebe kavramları, muhasebe politikalarının açıklanması, vergi kanunları ve tüketiciyi koruma kanunu ile ilişkilendirilerek muhasebeleştirilmektedir. Bunlar, işletme açısından gider niteliğinde ise pazarlama, satış ve dağıtım giderlerine, gelir niteliğinde ise diğer olağan gelir ve karlar hesabına kaydedilir. Mali tablolarda ise, satış tutundurma hangi yılın satışlarını arttırmak için yapılıyorsa, yapılan giderler o yılın mali tablolarında yeralacağı gösterilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, in parallel with progress of economics and technological conditions, companies have applied several methods in order to increase their competitiveness. One of these methods is“keeping sales”which is a remarkable in marketing. Keeping sales, in one sense, is a sort of promotional offer. Its is mainly divided into three sections: direct consumers, intermediate firms and selling organisation. The aim is to support selling force, to approve intermediate agents and to get their support and to increase consumption of the products. When these promotional activities are recorded financially, they are related with accountancy concepts, explanations of accountancy policies, tax laws and protection laws of consumers and are recorded accordingly. If they are expenses for the company they are recorded into marketing, selling and distiribution charges, if they are incomes they are recorded into ordinary income and benefits account. Recordingly of these expenses into the financial reports is based on the year in which those expenses are carried out to promote that year's selling.