Open-loop reverse logistics network design of waste of electric and electronic equipment by consideration of hazardous materials
Açık-döngü ters lojistik tehlikeli malzemeler dikkata alınarak elektrik ve elektronik ekipmanların atık ağı tasarımı
- Tez No: 612204
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN SÜRAL, DOÇ. DR. CEM İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Teknoloji gelişmiş ülkelerde insanların yaşamlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ayrıca, bu durum hızlı bir şekilde değişirken, insanlar da buna yetişmeye çalışıyor. Bu teknolojik aletlere duyulan doyumsuz talep,“Elektrikli ve elektronik ekipman atıkları (EEEA)”olarak adlandırılan, dünyanın en hızlı büyüyen atık akışını oluşturuyor. EEEA bileşenlerinde kullanılan malzemelerin sınırlı kaynakları ve içerdiği bazı tehlikeli maddelerden dolayı çevreyi maruz bıraktığı risk nedeniyle, bir EEEA geri kazanım sistemi tasarlanması için ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde, değerli malzemelerin geri dönüşümünden faydalanmamızı ve tehlikeli malzemelerin çevresel riskini arıtıp geri dönüştürerek azaltmamızı sağlayan bir ağ oluşturmak için tersine lojistikten yararlanmayı hedefliyoruz. Tesislerin kurulacağı yere ve farklı senaryolar geliştirerek ilgili noktalar arasındaki akışlara karar vermeyi planlıyoruz.
Özet (Çeviri)
In developed countries, technology has become an inseparable part of people's lives. While it is changing in a rapid pace, people are intensely eager to own its latest versions. This insatiable demand for technological equipment results in creating the world's fastest-growing waste stream called“Waste of Electrical and electronic equipment(WEEE)”. Due to limited resources of the materials used in the components of WEEE and the risk that is exposed to the environment caused by some hazardous material included in, it is intensively needed to design a WEEE recovery system. In this thesis, we aim to make use of reverse logistics to design a network, which enables us to benefit from the recycling of valuable materials and diminish the environmental risk of hazardous material by treating and recycling. We are planning to decide on the location of facilities and the flows between the related points under different scenarios.