Proposed minimum restoring force equations for seismic isolated structures
Sismik yalıtımlı yapılar için önerilen minimum merkezleme denklemleri
  1. Tez No: 612206
  2. Yazar: ALİ GÜNALP GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİCLELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, uzak ve yakın saha deprem hareketlerine maruz kalan deprem yalıtımlı yapılar için merkezleme denklemleri önerilmiştir. Bunun için 110 adet uzak saha deprem kaydı ve 49 adet yakın saha deprem kaydı seçilmiştir. Daha sonra, tek serbest dereceli ve deprem yalıtımlı yapı modellerinin, seçilen deprem kayıtlarının doğrusal olmayan zaman serisi yöntemiyle analiz edilmesi sonucunda kalıcı ve maksimum deplasmanlar elde edilmiştir. Analizler, maksimum yer ivmesi, Ap , karakteristik mukavemet, Qd, ve elastik ötesi peryot, Td parametrelerine bağlı olarak tekrarlanmıştır. Ardından, kalıcı ve maksimum sistem deplasmanlarının bu parametrelere göre değişimleri grafiklerle incelenmiştir. Sonrasında, kalıcı ve maksimum deplasmanları formülize etmek amacıyla lineer olmayan regresyon analizleri yapılmıştır. Bulunan formüller kullanılarak makul kalıcı ve maksimum deplasmanlar elde etmek için gerekli olan en büyük elastik ötesi peryotlar formülize edilmiştir. Bulunan merkezleme formülleri, analiz sonuçları da kullanılarak AASHTO [1] ve EC-8[2] kodlarıyla karşılaştırılmıştır. Bahsi geçen kodların merkezleme denklemleri kullanıldığında bazı durumlarda makul olmayan büyüklükte kalıcı ve maksimum deplasmanlar bulunmuştur. Fakat bu çalışmada önerilen formüller kullanıldığında ise kalıcı ve maksimum yalıtım sistemi deplasmanlarının makul seviyelerde bulunduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research study, a new set of restoring force equations are proposed for seismic isolated structures subjected to far fault ground motions (FFGM) and near fault ground motions (NFGM). For this purpose, 110 FFGM and 49 NFGM are selected. Then, nonlinear time history analyses (NLTHA) of SDOF seismic isolated structures are performed using the selected ground motions to obtain their residual and maximum displacements. The analyses are repeated for an extensive range of parameters including peak ground acceleration, Ap, characteristic strength, Qd and post elastic period, Td, of the isolation system. Next, the variations of the residual and maximum displacements are plotted as functions of the various combinations of the parameters considered in the analyses. Then, nonlinear regression analyses are performed to formulate the residual and maximum displacements as functions of the parameters considered in the analyses. The developed equations are then used to formulate the upper limits of Td (restoring force equations) to ensure reasonable levels of residual and maximum isolator displacements. The developed restoring force equations are then compared with those of AASHTO [1] and Eurocode-8 (EC-8) [2] using the pool of residual and maximum displacement data obtained from NLTHA. It is observed that unreasonably large levels of residual and maximum displacements may be obtained for some cases when the restoring force equations of AASHTO [1] and EC-8 [2] are used. However, when the restoring force requirements proposed in this research study are applied, the residual and maximum displacements are observed to be within feasible ranges.