Design of a computerized dynamic posturography machine
Bilgisayarlı dinamik postürografi cihazı tasarımı
- Tez No: 612207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN TÖNÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Medikal alanda tanılama sırasında nesnellik yaygın bir ihtiyaç olarak durmaktadır. Elektronik sistemler, sensörler ve yazılım alanındaki gelişmelerin yanında, insan fizyolojisi ve anatomisinin anlaşılmasındaki teorik ilerleme, insan üzerinde ölçüm yapılmasına yeni olanaklar sunmaktadır. Geçmişte, belli uyaranlara karşı duyusal girdilerle motor kontrol arasında doğrudan bir ilişkinin olduğu açıkça çıkarılmıştır. Buna dayanarak, insanda denge hastalıklarının tanısında Bilgisayarlı Dinamik Postürografi (BDP) isminde bir yöntem geliitirilmiiştir. Bu metot istatistiksel olarak denge hastalığını sınıflandırarak, tanılama sırasında harcanan zamanı ve eforu önemli ölçüde düşürmektedir. Ayrıca, uygulama sonunda elde edilen objektif verilerle, geçmişteki ve mevcut denge skoruna bakılarak hastaların gelişimi hakkında karşılaştırma yapılabilmektedir. Tüm bunlar BDP-Cihazı ile gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada, standart 2-eksenli BDP-cihazına ek olarak literatürde bulunmayan üçüncü yeni bir hareket ekseni tasarımı da yapılmıştır. Ayrıca kendi başına ayrı bir ürün olan çok eksenli bir kuvvetölçer yüzey tasarımı, üretimi ve ilk denemeleri gerçekleştirilmiştir. Genel olarak, ulusal, ekonomik ve araştırma değerleri olan yeni bir medikal ürün geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need of the objectivity in medical diagnostics is a common problem. The developments in sensor electronics and software packages besides the theoretical progress in understanding human physiology or anatomy at all opens new gates for measurements of human systems. Relation between human sensory input and motor control to certain stimulations was unveiled in the past. Based on this fact a method to diagnose human balance disorders was developed, named Computerized Dynamic Posturography (CDP). Statistically classifying the reason of balance disorder, this method reduces the amount of time and eort in diagnostics. Moreover, having objective data at the end, it is also possible to compare the patient's past and present balance score to observe his/her progress. All that is done by so called CDP-Device. In this study a new-third motion axis to the standard 2-axis CDP-device was presented, which is a new contribution to literature. Moreover, the design, production and the preliminary tests of a multiaxis force plate which is also alone a whole product was studied. On the whole, a new medical product was developed having national, economic and research value.