Multi-period appointment planning and scheduling in healthcare
Sağlık alanında çok dönemli randevu planlama ve çizelgeleme
- Tez No: 612215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE BATUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Randevu planlaması ve çizelgelemesi, hastalara verilen hizmetin kalitesinde ve önemli kaynakların verimli kullanılabilmesinde çok büyük rol oynar. Bu çalışmada, bir ayakta tedavi polikliniğinde, birden çok dönem için planlama ve çizelgeleme kararlarını beraber ele alan, iki aşamalı stokastik programlama modeli kullanılmıştır. Model, ameliyat sürelerindeki belirsizlikleri göz önünde bulundurmaktadır. Birinci aşama problemi ameliyat randevularının dönemlere atanması, aynı dönemdeki ameliyatların kendi arasında sıralanması ve her bir ameliyat için ayrılan süre kararlarını içerir. İkinci aşama probleminde ise ameliyat süreleri belli olduktan sonra hastaların bekleme süreleri, ameliyathanenin atıl kaldığı ve fazla mesaide kullanıldığı süreler belirlenerek maliyetler hesaplanır. Bu modelde, daha iyi çözüm süreleri elde etmek amacıyla dönemler arası simetriyi kırmak için çeşitli kısıtlar kullanılmıştır. Problem çözümünde klasik L-shaped yöntemi, dal ve kesik tabanlı L-shaped yöntemi, Benders ayrıştırma yöntemi ve bu yöntemlerin varyasyonları kullanılmıştır. Bunların yanında, basit sıralama kuralları, hiyerarşik planlama ve genetik algoritma gibi çeşitli sezgisel yöntemler kullanılmıştır. Kapsamlı sayısal deneylerle, yukarıda bahsedilen çözüm yöntemlerinin performanslarını test edilmiş ve elde edilen sonuçlar ile stokastik çözümün değeri, eksiksiz bilginin beklenen değeri ve birleşik planlamanın değeri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Appointment planning and scheduling (APS) plays a crucial role in patient service quality as well as utilization of valuable resources in healthcare. In this study, we considered the integrated problem of appointment planning and scheduling in an outpatient procedure center (OPC) over a planning horizon of multiple periods. We formulated the problem as a two-stage stochastic mixed-integer linear program (SMILP) with uncertainty in surgery durations. The first-stage problem consists of period assignment of surgeries, sequencing of surgeries in each period and appointment time for each surgery. In the second stage, surgery durations are realized and cost of patient waiting and idle time and overtime of operating room (OR) are calculated accordingly. We used symmetry breaking constraints in order to achieve computational efficiency and considered solution methods such as L-Shaped method, L-Shaped based branch-and-cut method and Benders' decomposition. We also considered several heuristic methods including simple sequencing rules, hierarchical planning, and genetic algorithm. We tested the performance of the proposed solution methods and estimated the value of the stochastic solution, the expected value of perfect information and the value of integrated planning by conducting extensive numerical experiments.