Production of haploid plants in cucumber (Cucumis sativus L.) via gynogenesis
Hıyar (Cucumis sativus L.)'da haploid bitkiler ginogenesis yoluyla üretimi
  1. Tez No: 842674
  2. Yazar: FILDAUS NYIRAHABIMANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR SOLMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hıyar (Cucumis sativus L.), Cucurbitaceae familyasına familyasında bulunan, ve yaygın olarak yetişticiliği yapılan bir sebzedir. Bu çalışmada, Dört ticari hıyar çeşidinde ovaryum kültürü yoluyla haploid bitki üretilmesi amacıyla genotiplerde sıcaklık ön uygulamaları ve farklı besin ortamı kombinasyonlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gibi faktörlerin etkilerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Toplam 17 besi ortamı ve ticari hıyar çeşidinin (3 F1 ve 1 açık tozlanan hıyar çeşidi) haploid bitki üretimi, ovaryum kültürü yolu ile gerçekleştirilmiştir. Sekiz giriş ortamı ve dokuz embriyo teşvik/rejenerasyon besin ortamı;sıcak (35°C/3 gün) şoku ön uydulama ve 4 gün soğuk (4°C) şokun etkileri bu çalışmanın iki farklı aşamasında değerlendirilmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında 2 mg L-1 6-Benzilaminopurin (BAP), 0,5 mg L-1 ve 1-Naftalinasetik içeren giriş ortamı 2'de (IM2) embriyo benzeri yapıların (ELS'ler) oluşum hızının yüksek olduğunu göstermiştir. Naftalin Asetik Asit (NAA), bu çalışmada kullanılan diğer indüksiyon ortamı kombinasyonuna kıyasla sırasıyla tüm çeşitlerde Ptk40 (%20), Botanik (%20), Beith Alpha (%16) ve Sardes (%13,3) çeşitlerinde başarılı bulunmuştur. Bu çalışmanın bulgularına göre, KIN ve 2,4-D içeren besi ortamının hıyarda haploid embriyo oluşumunun uyarıtımasında başarılı olduğu görülmektedir. İkinci deneyin sonuçları, embriyo oluşum oranının tüm çeşitler [Botanik (%88) Sardes (%60), Ptk40 (%32) ve Beith alpha (%20)] için yüksek IM8 (2,4-D, PUT) indüksiyon ortamı olduğunu göstermiştir. 117 bitkicik Botanik çeşidinden, 12 bitkicik sardes çeşidinden ve Ptk40 çeşidinden iki bitkicik IAA, BAP ortam kombinasyonunda rejenere edilmiştir. 57 bitki 0.1 mg L-1 IBA'da çimlenmiştir. Flow sitometri ile 19 diploid ve 1 tetraploid bitki ploidi seviyesini belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre 2,4-D ve besi ortamındaki PUT, bu deneyde başarılı bulnumuştur bulunmuştur. Hıyar yetiştirme mevsimleri, genotipler ve besin ortamı nedeniyle embriyo rejenerasyon ortamı optimize etmek amacı ile daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Cucumber (Cucumis sativus L.) is a widely grown creeping vine plant belonging to Cucurbitaceae family. The haploidization technique is modern and improved breeding technique used to enhance economically essential crops including cucumber to meet consumers' preferences and needs worldwide. The aim was to analyse the effects of factors such as genotype, thermal pre-treatments and nutrient media combinations that are considered in haploid production via ovary culture process in four commercial cucumber varieties. A total of seventeen nutrient media and commercial cucumber varieties (three F1 and one open-pollinated cucumber varieties) haploid plant production performed through ovary culture process. Effects of temperatures pre-treatments as well as heat 35°C/3 days and cold 4°C/4 days pre-tretments with eight induction media and nine embryo maturation/regenerations nutrient media were evaluated in two distinct experiments of this study. In experiment one: Results of study demonstrated that embryo-like structures (ELSs) formation rate was high in induction medium 2 (IM2) contained of 2 mg L-1 6-Benzylaminopurine (BAP), 0.5 mg L-1 and 1-Naphthaleneacetic acid (NAA) was successful in all varieties Ptk40 (20%), Botanik (20%), Beith Alpha (16%), and Sardes (13.3%) respectively compared to other induction medium combination used in this study. Due to findings of this study, nutrient medium containing KIN and 2,4-D seem to be successful during induction of haploid embryo formation in cucumbers. There was no plant formation occurred in this experiment. Experiment two's results demonstrated that embryo formation rate was high IM8 (2,4-D, PUT) induction media for all varieties [Botanik (88%) Sardes (60%), Ptk40 (32 %) and Beith alpha (20%). The 117-plantlets from Botanik variety, twelve from sardes and two of Ptk40 regenerated within IAA, BAP medium combination. 57 plants were germinated in 0.1 mg L-1 IBA. 19 diploids and 1 tetraploid of them were determined by flow cytometry. Based on findings of study, 2,4-D, PUT in nutrient medium was successful in this experiment. Further studies are required to optimise the embryo regeneration medium composition due to the cucumber growing seasons, genotypes, and mediums.