Matrix-fracture transfer in non-isothermal conditions
İzotermal olmayan koşullarda matriks – çatlak transferi
  1. Tez No: 612255
  2. Yazar: YASHAR TAVAKKOLI OSGOUEI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. SERHAT AKIN, DOÇ. DR. EMRE ARTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Çatlaklı gözenekli ortamda çatlak - matriks transferini araştırmak için sayısal ve deneysel bir çalışma yapılmıştır. Film tipi ısı akısı sensörleri, soğuk su enjeksiyonu sırasında çatlaktaki sıcaklığı ve ısı akısını ölçmek için dört farklı sentetik olarak çatlatılmış tapaya yerleştirilmiştir. Konvektif ısı transfer katsayısını hesaplamak için deneysel ısı akısı değerleri kullanılmıştır. Matriks termal özelliklerini değerlendirmek için CMG-STARS simülatörü kullanılarak geliştirilen sayısal modeli kalibre etmek için çatlak sıcaklıkları kullanılmıştır. Sonuçlar, kaya matriksinin daha yüksek termal özelliklere sahip olması halinde çatlaktaki sıcaklık düşüşünün daha az olduğunu göstermektedir. Matriks-çatlak arayüzü boyunca zamana göre ısı akısı ve sıcaklık farkındaki değişimler, matriks-çatlak ısı transferinin doğru analizi için değişken konvektif ısı transfer katsayılarının kullanılması gerektiğini göstermiştir. Ayrıca, yukarıda belirtilen sayısal model kullanılarak Rhodamine B çözeltisinin 1 cc / dakika akış hızında 70°C dış sıcaklıkta enjekte edildiği izleyici deneylerinin sonuçları dağılım katsayılarını belirlemek için kullanılmıştır. Sayısal modelin duyarlılık analizi, matriksin termal özelliklerinin, enjeksiyon hızına benzer matriks - çatlak kütle transferinde etkili olduğunu göstermiştir. Örnek vermek gerekirse, matriks – çatlak arayüzü üzerinde daha büyük sıcaklık gradyanı sağlayan daha büyük matris termal özelliklerine sahip tapalarda çözünen penetrasyon daha yüksektir. Bu, izotermal olmayan koşullarda bir tür birleştirilmiş ısı ve kütle transferi olan Soret etkisi ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
A numerical and experimental study was carried out to investigate matrix-fracture transfer in fractured porous media. Film type heat flux sensors were installed in four different synthetically fractured core plugs to measure the temperature and heat flux in fracture during cold water injection. Experimental values of heat flux were used to calculate convective heat transfer coefficient. Fracture temperatures were used to calibrate numerical model developed using CMG-STARS simulator to evaluate contributing matrix thermal properties. The results show that the temperature decrease in fracture is lower when rock matrix has higher thermal properties. The variations in heat flux and temperature difference along matrix-fracture interface with respect to time necessitates the use of variable convective heat transfer coefficients for accurate analysis of matrix-fracture heat transfer. Moreover, results of tracer experiments where Rhodamine B solution was injected at a flow rate of 1 cc/min and outer temperature of 70 °C was used to determine dispersion coefficients using aforementioned numerical model. Sensitivity analysis of the numerical model indicated that thermal properties of matrix are effective in matrix-fracture mass transfer similar to injection rate. To illustrate, the solute penetration is higher in core plugs with larger matrix thermal properties that provide larger temperature gradient over matrix-fracture interface. This can be explained by the Soret effect that is kind of coupled heat and mass transfer at non-isothermal conditions.