Resim sanatında fotoğrafın yeri
  1. Tez No: 61227
  2. Yazar: GÜLSER SEMİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu araştırma, Antik Çağdan itibaren bilinen karanlık oda olgusunun makineleşme sürecinde, fotoğraf makinasının icadı ile resim sanatında geçerlilik kazanan etkileşimin ortaya çıkardığı değerlerin açıklanmasını amaçlamaktadır. Sanatın tarihsel gelişimi içerisinde, toplumsal kaygı faktörünün gereksinim duyduğu endüstriyel ürünün getirdiği yenilikler sergilenmektedir. Birinci bölümde, fotoğraf makinasının doğuşu, kullanılan tekniklere yönelik bilgilere, resimselliğe yaklaşan fotoğraf akımları ve sanatsal bağlamda resim sanatı ile arasındaki karşılıklı iletişime yer verilmiştir. İkinci bölümde, fotoğraf makinasının icadına rastlayan dönem olan izlenimcilik akımından itibaren günümüz Türkiye'sini de ele alan dilimde fotoğrafın kullanımı belirtilmiştir. Üçüncü bölümde, fotoğrafı malzeme olarak biçimlendiren akımlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT This research intends to reveal the values arisen from the impression that had gained its validity in painting by the invention of the camera in the mechanizing period of the darkroom fact that has been known since the Antique Age. The innovations of the industrial product essential to the factor of social anxiety during the historical development of the art have been presented. In the first part, the invention of the camera, the information about the techniques used in photography, the photography movements approaching to painting and, in artistical meaning, the mutual impression between photography and painting have been discussed. In the second part, the using of camera in the time period which also examines Today's Turkey of since the Impressionist Movement in which the camera was invented has been indicated. In the third part, the movements which shape the photograph as a material to painting have been discussed.