Türk vergi sisteminde vergi tarh yöntemleri
- Tez No: 61226
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HEPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Vergi alacağının kanunlarda gösterilen matrah ve nispetler üzerinden vergi dairesi tarafından hesaplanarak, bu alacağı miktar itibariyle tespit eden idari işleme“Vergi Tarhı”denilmektedir. Türk Vergi Sistemi'nde; verginin tarhında esas olarak beyana dayalı tarhiyat yöntemi benimsenmiş olmakla birlikte, beyan esasını tamamlayıcı olarak ikmalen ve re'sen tarhiyat yöntemleri de yaygın olarak uygulanmaktadır. Diğer tarhiyat yöntemleri (götürü marahlar üzerinden tarh, idarece tarh, düzeltme yoluyla tarh ve tahrire dayalı tarh) ise, bu yöntemlere nazaran daha az uygulanmaktadır. Araştırmada, vergi tarhının Türk Vergi Sistemi'ndeki uygulama biçimleri incelenmiştir. Bu amaçla, vergi tarhının teorik esasları ile vergi sistemimizdeki uygulama biçimleri ayrı ayrı açıklanmıştır. Konunun genel bir değerlendirmesi yapılarak, özellikle beyana dayalı tarhiyat yönteminin Türkiye'de yaygınlaşması için görüş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
An adminislıative operation which makes up the amount calculated by the tax department using the amaints and proportions pointed out by the laws is defined as“imposition of taxes”. In Turkish Tax System, arthough a“declaration based imposition method”has been used in principle, the other imposition methods such as“completion”and“directly”have been applied widely as complementaries of the declaration based imposition method. The other imposition methods (imposition on lump-sum amounts, administrative imposition, correcting based imposition and written based imposition) hve been applicet less than these above mentioned methods. In the study, applications of the imposition of taxes in Turkish Tax System have been investigated. For this reason, theoreticol fundamentals and applications in our tax system have been explained in detail. Finally, the subject has been evaluated generally, and specially some suggestions have been made in order to make more common the“declaration based imposition method”in Turkey.