Çevik yazılım geliştirme üzerine bir sistematik literatür taraması: Sosyal ağ analizi ile bir üçüncül çalışma
Systematic literature review on agile software development: A tertiary study with social network analysis
  1. Tez No: 612275
  2. Yazar: EGEMEN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET DOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çevik yazılım geliştirme, çevik yazılım geliştirme manifestosu ve arkasındaki 12 ilkede ifade edilen değer ve ilkelere dayanan bir dizi yöntem ve uygulama için kapsayıcı bir terim olarak tanımlanır. Scrum, Extreme Programming veya Özelliğe Dayalı Geliştirme gibi uygulamalar içerir. 2001 yılında bir grup yazılım geliştirme uzmanı tarafından Çevik Manifesto'nun ilan edilmesinin ardından pek çok araştırmacı çevik yazılım geliştirme konusunu incelemiş ve çeşitli yayınlar üretmiştir. Yayın sayısının artması, çevik yazılım geliştirme alanında kaydedilen ilerlemeyi bütüncül bir halde inceleme ihtiyacını doğurmuş ve araştırmacılar öncelikle ikincil ardından üçüncül çalışmalar yapmaya yönelmişlerdir. İkincil çalışmalarda mevcut birincil çalışmalar sistematik olarak analiz edilirken, üçüncül çalışmalarda ise ikincil çalışmalar sistematik olarak incelenmektedir. Öte yandan sosyal ağ analizi 1937 yılında sosyogram kavramının tanıtılmasıyla başlamıştır ve sosyal yapıları ağlar ve graf teorisi ile incelenmesi işlemidir. Sosyal ağ analizinin amacı, onları bir ağ olarak birbirine bağlayan ilişkileri haritalandırarak ve daha sonra anahtar bireyleri, ağ içindeki grupları ve / veya bireyler arasındaki ilişkileri ortaya çıkararak anlamaktır. Günümüzde bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ve güçlü sosyal ağ analizi araçlarının ortaya çıkmasıyla beraber, sosyal ağ analizi mühendislik alanında da büyük ilgi görmektedir. Bu çalışmanın amacı 2013-2018 yılları arasında Çevik Yazılım Geliştime alanında yayınlanan Sistematik Literatür Taramalarını inceleyerek bir üçüncül çalışma ortaya koymak ve incelenen ikincil çalışmalar arasındaki ilişkileri sosyal ağ analizi yardımıyla incelemektir. Çalışma kapsamında uygulanan iki aşamalı araştırma yöntemiyle; (1) çevik yazılım geliştirme alanında yayınlanmış sistematik literatür taramaları Web of Science, Science Direct, Scopus ve IEEE akademik veri tabanlarından elde edilip, incelenmiş ve (2) incelenen yayınlar VOSviewer ve Gephi sosyal ağ analizi araçları ile görselleştirilerek alandaki araştırma, araştırmacılar, kurumlar, yayın kaynaklar ve ülkeler arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular gelişmekte olan ülkelerin konu hakkında daha çok çalışması olması, alıntılanan yayınların ise çoğunlukla gelişmiş ülkelerden olması, beklenenin aksine yakın ülkelerin değil uzak ülkelerin daha çok iş birliği içinde olması, çıkarılan yayın sayısı ile alıntılanmanın doğru orantılı olmadığı şeklinde özetlenebilir.
Özet (Çeviri)
Agile software development is defined as an inclusive term for a range of methods and processes based on the agile software development manifesto and the values and principles declared in the 12 principles behind it. Agile methods include applications such as Scrum, Extreme Programming, or Feature-Based Development. Following the announcement of the Agile Manifesto by a group of software development experts in 2001, many researchers have examined agile software development and produced several publications. The increasing number of publications has led to the need to examine the progress made in the field of agile software development in a systematical way, and researchers have turned to secondary and then tertiary studies. While the primary studies are analyzed systematically in secondary studies, secondary studies are systematically examined in tertiary studies. Social network analysis, on the other hand, appeared with the introduction of the concept of sociogram in 1937. It is the process of examining social structures with networks and graph theory. The purpose of social network analysis is to understand by mapping the relationships that connect them as a network and then by revealing key individuals, groups within the network and / or relationships between individuals. Nowadays, with the development of computer technology and the emergence of powerful social network analysis tools, it has received great interest in engineering. The aim of this study is to examine a systematic literature review published in the field of Agile Software Development between 2013 and 2018 and to investigate the relations between secondary studies examined with the help of social network analysis. Two-stage research method was applied in the scope of the study; (1) published systematic literature surveys in the field of agile software development were collected from Web of Science, Science Direct, Scopus and IEEE academic databases, and (2) the publications reviewed were visualized with VOSviewer and Gephi social network analysis tools. Sources and relations between countries were put forward. The findings of the study indicate that developing countries have more studies on the subject, and that the cited publications are mostly from developed countries; contrary to expectations, geographically far away countries are cooperating rather than close countries; the number of publications is not directly proportional to the citations.