Determination of critical success factors in agile project management within software development sector: A meta analysis
Yazılım geliştirme sektörü'nde çevik proje yönetimi'ndeki kritik başarı faktörlerinin belirlenmesi: Meta analiz
  1. Tez No: 894517
  2. Yazar: MERT ESKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde, değişen pazar dinamikleriyle birlikte ortaya çıkan yüksek rekabet ortamında işletmeler, müşterilerini analiz edebilme, beklentilerini anlayabilme ve ihtiyaçlarını karşılayabilme yetenekleri ile rekabette avantajlı hale gelmektedir. Değişen müşteri ihtiyaç ve beklentilerini sürekli takip etmek, değişen durumlara ayak uydurabilmek ve bu değişiklikleri nihai ürüne yansıtabilmek giderek zorlaşmaktadır. Özellikle nihai ürünün müşterilerin talepleri ile şekillendiği proje bazlı çalışmaları gerçekleştiren işletmeler için işler daha da karmaşık hale gelmiş durumdadır. Kısa teslim tarihleri, değişen öncelikler, yüksek paydaş katılımı ve esneklik ihtiyacıyla uğraşan işletmeler için proje yönetiminde“çevik yönetim”kavramı ön plana çıkmıştır. İngilizce karşılığı“Agile”olan çevik kelimesinin kökeni yine İngilizce'deki“Agility”kelimesine dayanmaktadır. Agility kelimesi“değişen koşullara hızlı ve kolay cevap verme kabiliyeti”anlamına gelmektedir. Bu da proje yönetimindeki; esneklik, hızlı hareket kabiliyeti ve anında aksiyon alabilme ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına önemli bir yaklaşım olduğunu göstermektedir. Çevik yönetimin en önemli özelliği değişime uyum sağlayabilen bir yapıda olmasıdır. Ayrıca, insan iletişimine, geri bildirimine değer veren çalışma sonuçları üreten yinelemeli bir metodolojidir. İnternetin hayatımıza bu kadar dâhil olmasıyla birlikte gelişen yazılım sektörü, kendi problemlerini proje yönetimindeki problemlerini çözmek için çevik yönetimi geliştirdi. Çevik proje yönetimi, işletmelere; projenin nihai ürüne ulaşma sürecinde sürekli yapılan kontroller, ihtiyaçları zamanında tanımlama ve detaylandırma, süreçleri ve projeyi sürekli iyileştirmek için geri bildirimler sayesinde yüksek kalitede proje çıktısı oluşturma imkanı sunar. Günümüzde, birçok işletme yüksek rekabet ortamında mücadele edebilmek ve rekabet avantajı sağlayabilmek amacıyla çevik proje yönetimini benimsemiştir. Diğer proje yöntemlerinde olduğu gibi çevik proje yönteminde de bazı kritik başarı faktörleri çevik proje yönetiminin başarısını etkilemektedir. Bu nedenle, çevik proje yönetiminin başarısını etkileyen kritik başarı faktörlerinin belirlenmesi şirketler açısından büyük önem taşımaktadır. Çevik proje yönetimi başarısını etkileyen kritik başarı faktörlerini araştırmayı ve belirlemeyi amaçlayan bu tez çalışmasında, yöntem olarak meta-analiz kullanılmıştır. Meta-analizi, belirli bir konuda yapılmış, birbirinden bağımsız, birden çok çalışmanın sonuçlarını birleştirme ve elde edilen araştırma bulgularının istatistiksel analizini yapma yöntemidir. Meta-analiz, bulgulara dayalı olarak çalışmaları kapsamlı ve sistematik bir bakış açısıyla inceleme ve yorumlama olanağı sağlar. Meta-analiz, ayrı çalışmaların bulgularının birleştirilmesi ve eleştirilerin yeniden gözden geçirilmesi yöntemidir. Meta-analizin özgüllüğü, tek başına yargıya güvenmekten ziyade nicel yöntemleri kullanmasıdır. Çevik proje yönetimi başarısını etkileyen kritik başarı faktörlerini araştırmayı ve belirlemeyi amaçlayan bu tez çalışmasında, yazılım geliştirmenin çevik proje yönetimi alanında yapılan çalışmalar üzerinde meta-analiz çalışması yapmış ve çevik proje yönetimi başarısını etkileyen kritik başarı faktörlerini belirlemiştir. Literatür taraması ile başlayan bu süreç, meta-analize dahil edilecek çalışma kriterlerinin belirlenmesi ve kriterlere uyan çalışmaların analize dahil edilebilecek şekilde kodlanmasının ardından, kodlama formunun geliştirilmesi ile devam etmiştir. Daha sonra veri analizi yapılmış ve elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Araştırmacı, uygunluk kriterlerini karşılayan çalışmaları analize dahil etmek için verileri tanımlamak amacıyla her çalışmanın tanımlayıcı istatistiksel bilgilerine ulaştı. Meta-analiz yönteminin doğası gereği, deneysel çalışmaları sistematik olarak incelemeyi amaçlayan bu çalışmaya, sadece nicel veriler içeren çalışmalar dahil edilmiştir. Bu araştırma için 2005-2022 yılları arasında yapılmış ve araştırma problemine uygun tüm çalışmalara ulaşılması amaçlanmıştır. Bunun için Emerald, ProQuest, Elsevier, IEEExplore, ScienceDirect, Springer ve YÖK (Yükseköğretim Kurulu) Ulusal Tez Merkezi veritabanları taranmış ve Google Akademik arama motoru kullanılmıştır. Bu çalışmaya dahil edilen geçmiş çalışmaların kalitesi hakkında fikir sahibi olabilmek için çalışmaların güvenirlik değerleri incelenmiştir. Meta-analiz için toplanan tüm araştırmalarda, cronbach alfa güvenirlik testi sonuçlarının uygun olduğu görülmüştür. Analiz yapılırken uygulama olarak CMA (Comprehensive Meta-Analysis) programı kullanılmıştır. Bu çalışmaya dahil edilen geçmiş çalışmalar, meta-analiz tekniği kullanılarak birleştirildi. Etkilerin yönleri ve büyüklükleri hesaplandı. Sabit etkiler modeline göre bu araştırmaların toplam etki büyüklüğü 0.634 olarak hesaplanmıştır. CMA uygulamasında, heterojenlik testleri yapılmıştır. Çevik proje yönetimi başarısının kritik başarı faktörlerini belirlemek için temel bileşen analizleri yapılmıştır. Temel bileşen analizinde, yayın yanlılığı ile ilgili bulgulara ulaşmak için Huni ve Orman Grafikleri incelenmiş ve grafikler üzerinden yorumlarda bulunulmuştur. Bu detaylı testler sonucunda, yayın yanlılığının olmadığı belirlendi. Ayrıca, bu çalışmada meta-analize dahil edilen 14 çalışmadan elde edilen sonuçları geçersiz kılmak için kritik başarı faktörlerinin çevik proje yönetimi başarısını olumsuz etkilediğini gösteren 3.287 çalışmanın, mevcut örnekleme eklenmesi gerekmektedir. Bu çalışmayı yürütebilmek için bağımlı değişkenler (kritik başarı faktörleri) analiz edildi. Bağımsız değişken, çevik proje yönetimi başarısı olarak belirlendi. Bu çalışmada 19 bağımlı değişken, çevik odaklı yapılandırma yönetimi süreci, proje ekibi bağlılığı, müşteri danışmanlığı, çevik metodolojiye bağlılık, iletişim, doğru entegrasyon test mekanizmaları, müşteri işbirliği, teslimat stratejisi, ekip yeteneği, planlama ve kontrol, proje misyonu, çalışan katılımı, organizasyon kültürü, ekip kompozisyonu, sürdürülebilirlik, düzenli yazılım teslimi, paylaşılan liderlik, ekip büyüklüğü ve gereksinim değişikliğidir. Meta-analiz sonuçları, 14 makale üzerinden 19 ilişkiyi göstermektedir. Her bir başarı faktörünün korelasyon değeri, CMA programında hesaplanmıştır. Paylaşılan liderlik (r = 0.630), çevik metodolojiye bağlılık (r = 0.588), takım yeteneği (r = 0.577), organizasyon kültürü (r = 0.563), takım kompozisyonu (r = 0.552), iletişim (r = 0.543), teslim stratejisi (r = 0.533), planlama ve kontrol (r = 0.532), çalışan katılımı (r = 0.526), proje ekibi bağlılığı (r = 0.511), proje misyonu (r = 0.501), düzenli yazılım teslimi (r = 0.441), sürdürülebilirlik (0.415) ve çevik proje yönetimi başarısı arasında güçlü bir ilişki vardır. Müşteri işbirliği (r = 0.357), çevik odaklı yapılandırma yönetimi süreci (r = 0.354), doğru entegrasyon test mekanizması (r = 0.316), müşteri danışmanlığı (r = 0.307), gereksinim değişikliği (r = 0.300), ekip büyüklüğü (r = 0.255) ve çevik proje yönetimi başarısı arasında zayıf bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Meta-analysis is used as a method in this thesis, which aims to investigate and determine the critical success factors (CSFs) affecting agile project management success. Meta-analysis provides the opportunity to examine and interpret studies with a comprehensive and systematic perspective based on the findings. In order to achieve this, the researcher conducted a meta-analysis study on studies conducted in the field of software development's agile project management and determined CSFs that affect agile project management success. This process, which started with the literature review, continued with the development of the coding form after the determination of the study criteria to be included in the meta-analysis and the coding of the studies that fit the criteria in a way that could be included in the analysis. Afterward, data analysis was made and the obtained findings were evaluated. In order to include studies that met the eligibility criteria in the analysis, the researcher reached the descriptive statistical information of each study in order to define the data. Due to the nature of the meta-analysis method, only studies containing quantitative data were included in this study, which aimed to systematically review experimental studies. For this research, it is aimed to reach all studies that were made between 2005-2022 and suitable for the research problem. For this, Emerald, ProQuest, Elsevier, IEEExplore, ScienceDirect, Springer and YÖK (Higher Education Council) National Thesis Center databases were scanned and Google Academic search engine was used. None of the study from Turkey was taken in meta-analysis because of the lack of matched study, but this study will be one of the pioneer study and shed light on Turkey. In order to get insight into the quality of the studies included in the study, the reliability values of the studies were examined and seen that cronbach alpha reliability test results were appropriate in all studies which are gathered for meta-analysis. In the course of analysis, Comprehensive Meta-Analysis (CMA) program was chosen to conduct meta-analysis. The included studies were merged using the meta-analysis technique. Directions and magnitudes of the effects were computed. According to the fixed-effects model, the total effect size of these investigations was calculated to be 0.634. Heterogeneity tests were conducted in CMA program. Principal component analyzes were conducted to determine the critical success factors of agile project management success. In order to reach the findings related to publication bias in principal component analysis, the Funnel & Forest Plots were examined and interpreted in this way. As a consequence of these detailed tests, it was determined that publication bias did not exist. Moreover, 3,287 research which indicate CSFs negatively impact on agile project management success to be added to the existing sample in order to reject the conclusions from the 14 studies that were part of the meta-analysis in the current study. To conduct this study, dependent variables (critical success factors) were analyzed and independent variable decided as agile project management success. In this study, 19 dependent variables are agile-oriented configuration management process, project team commitment, client consultation, commitment to agile methodology, communication, correct integration test mechanisms, customer colloboration, delivery strategy, team capability, planning and controlling, project mission, employee participation, organizational culture, team composition, sustainability, regular software delivery, shared leadership, team size and requirement change. Meta-analysis results show the 19 relationships over 14 articles. Each correlation value of CSFs was taken from the CMA program. There is strong relationship between shared leadership (r = 0.630), commitment to agile methodology (r = 0.588), team capability (r = 0.577), organizational culture (r = 0.563), team composition (r = 0.552), communication (r = 0.543), delivery strategy (r = 0.533), planning and controlling (r = 0.532), employee participation (r = 0.526), project team commitment (r = 0.511), project mission (r = 0.501), regular software delivery (r = 0.441), sustainability (0.415) and agile project management success. There is a weak relationship between customer colloboration (r = 0.357), agile-oriented configuration management process (r = 0.354), correct integration test mechanism (r = 0.316), client consultation (r = 0.307), requirement change (r = 0.300), team size (r = 0.255) and agile project management success.