Yönetim bilişim sisteminin işgücü planlama sürecinde kullanımı Tusaş Motor Sanayi A.Ş. (TEİ) uygulaması
- Tez No: 61234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET“Bilgi bilimi”araştırmaları sonucunda gelişen“bilgi teknolojisinin kullanımı ile oluşan ”bilişim sistemi'nin uygulama alanlarından biri“yönetim bilişim sistemi”şeklindedir.“Yönetim bilişim sistemi”, işletme yönetiminin birçok faaliyetinde kullanıldığı gibi,“işgücü planlama süreci”nde de kullanımı mümkün olmaktadır. Bu yaklaşım ile bu çalışmada, işletme yönetiminin de kullanılan“yönetim bilişim sistemi”nin,“işgücü planlama süreci”nde kullanımı teorik ve uygulama olarak incelenmiştir. Bu amaçla, öncelikle,“yönetim bilişim sistemi”oluşum sürecindeki gelişmelerle ilgili temel bilgilere yer verilerek bu sistem tanıtılmaya çalışılmıştır. Daha sonra,“iş gücü planlama süreci”incelenerek,“yönetim bilişim sistemi”nin bu süreçte kullanımı ele alınmıştır. Bu konu ile ilgili uygulama hakkındaki araştırma, Eskişehir'de kurulu; dünya ve Türk Uçak Sanayi'nde önemli bir yeri olan, TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş.(TEI)'nde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT“Information Technology”has generated to depend on development of“Information science.”“Management Information System”is one of applications of“Information System”to based on“Information Technology”.“Management Information System”uses many activities of business management.“Process of Manpower Planning”is one of these activities. For this approach, in this study; The use of“Management Information System”in this“Process of Manpower Planning”was examined to be theoretical and applied. For this Purpose, firstly; basic informations were explained for introduce to“Management Information System”. After that,“Process of Manpower Planning”was examined and the use of“Management Information System”in this process was explained. The application has been examined for this study, in the“TUSAŞ Engine Indurtry (TEI)”in Eskişehir. TEI is important a company for plane Industry in the world and Turkey.