İlköğretim okulları resim-iş öğretim programının değerlendirilmesi
- Tez No: 61235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİK YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim okullarında Resim-iş Öğretim Programı uygulamalarına ilişkin olarak, resim-iş dal öğretmenleri ile resim-iş dersi okutan sınıf öğretmenlerinin görüş ve önerileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma,“giriş”,“ilgili kaynaklar”,“yöntem”,“bulgular ve yorumlar”,“özet, yargı ve öneriler”olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde kuramsal bilgilere yer verilerek problem ortaya konmuş, daha sonra araştırmaya ilişkin daha önceden yapılan çalışmalar ilgili kaynaklar bölümünde tanıtılmıştır. Yöntem bölümünde, araştırmanın gerçekleştirilmesinde yapılan çalışmalar açıklanmış ve elde edilen bulgular yorumlarıyla desteklenerek, bulgular ve yorumlar bölümü oluşturulmuştur. Özet, yargı ve öneriler bölümünde ise araştırmanın kısa bir özeti yapılmış, elde edilen bulgular ışığında bir yargıya varılmış ve kişisel öneriler geliştirilmiştir. Araştırma, 1995-1996 öğretim yılında Eskişehir il merkezinde bulunan 24 ilköğretim okulu ile bu okullarda görev yapan resim-iş dal öğretmenleri ve resim-iş dersi okutan sınıf öğretmenlerinden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Tarama türünde bir modelden yararlanılan bu araştırmanın verilerinin toplanması için bir anket formu geliştirilmiştir. Verilerin analizinde ise frekans ve yüzdeliklerden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, ilköğretim okullarında uygulanmakta olan Resim-iş Öğretim Programı'nın her iki öğretmen grubu tarafından“genelde yararlı ve başarılı”bulunduğunu ortaya koyan bulgular elde edilmiş, daha başarılı bir program uygulamasına olanak sağlanması için ilgililere ışık tutabilecek öneriler geliştirilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the teaching of art programmes in primary schools which give education for 8 years, within the opinions and suggestions of the teachers of art and the class teachers who teach art have been put forth. This study consists of five sections,“Introduction”,“References”,“Method”,“Findings and Discussion”, and“Summary, Conclusion and Suggestions”. In the introduction, theoretical background as well as the statement of the problem are presented. The relevant literature review is presented in the reference section. In the method section, the steps in collecting the data are explained and the findings and Discussion section is built up by supporting the discussion of the obtained findings. Finally, in the Summary Conclussion and Suggestion section, a short summary of the research is made, a conclusion is drawn in the light of the findings and personal suggestions are displayed by the researcher. The data for this research was collected by the contribution of teachers of art and class teachers who taught art in 24 primary schools which give education for 8 years in the city centre of Eskişehir in the educational term of 1995-1996. A survey model has been adopted to form a questionnaire in order to collect the data. In the analyses of the data frequency and percentages are used. As a result, it has been found that the already existing“Art Teaching Programme”is generally useful and successful for both groups of the teachers, however, some suggestions have been developed, which may throw light on, for making it possible to be aplied a more successful programme, to whom it may concern. v