Fransız ressam Germain Fabius Brest (1823-1900) ve İstanbul konulu eserleri
French painter Germain Fabius brest (1823-1900) and his works on İstanbul
- Tez No: 612345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN KÜÇÜKHASKÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Marsilya'da manzara ressamı olarak sanat hayatına başlayan Germain Fabius Brest (1823-1900) 1855 yılında İstanbul'a gelmiştir. İstanbul'da üç yıldan fazla kalmış olan sanatçı 1858 yılında Trabzon ve çevresine kısa süreli bir gezi yapmıştır. Marsilya Güzel Sanatlar Okulu ve Barbizon Ekolü'ndeki eğitimleriyle sanatını şekillendiren ressam, manzara resminde Romantizm akımının sınırlarında eserler üretmiştir. İstanbul seyahati Brest'in sanat yaşamında dönüm noktası olmuş ve ömrünün sonuna kadar kullanacağı görsel malzemeleri üretmesine olanak vermiştir. 1855 yılına kadar Salon sergilerine ülkesinin manzaralarıyla katılan sanatçı, 1857 yılından itibaren çoğunlukla İstanbul ve Türkiye konuluyla ile katılmıştır. Venedik ve Cezayir konulu resimler de yapan Brest, sanatında özellikle İstanbul konulu eserleriyle ön plana çıkmıştır. Sanatçı, 19. yüzyıl oryantalistleri arasında anılmasını sağlayan İstanbul ve Türkiye konulu eserlerinde, mimari öğelerin ve doğal çevrenin yer aldığı bir manzara içinde Osmanlı sosyal yaşamını kendi halinde ve abartıya kaçmadan resmetmiştir. Bu çalışmada çok sayıda İstanbul konulu eseri tespit edilen Germain Fabius Brest'in gerçekçi yaklaşımla resmettiği tablolarından bazılarının dönem için kaynak / belge niteliği taşıdığı anlaşılmıştır. Diğer yandan özellikle pitoresk İstanbul resimleri konusunda öncü bir isim olarak diğer sanatçıları etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Germain Fabius Brest (1823-1900) who began his the art life as a scenery artist in Marseille came to Istanbul in 1855. The artist who stayed in Istanbul more than three years, visited Trabzon and its neighbors in 1858 for a short time. The artist who shaped his art with his trainings in Marseille Fine Arts School and Barbizon Ecole, produced artworks in scenery pictures in the limits of Romanticism movement. His Istanbul journey became a milestone in his art life and it enabled him to produce visual materials that he would use until the end of his life. The artist who participated in Gallery exhibitions with his own country's sceneries till 1855, started to join to this Galleries mostly with Istanbul and Turkey themed artworks since 1857. Brest, who also painted pictures that are Venice and Algeria themed, rose to prominence in his art especially with his Istanbul themed artworks. In his Istanbul and Turkey paintings which enabled him to be referred among 19. century orientalists, the artist painted Ottoman social life as it is on its own and without exaggeration in a scenery including architectural items and natural environment. By this research, it has been understood that some paintings of Germain Fabius Brest which was painted in a realistic approach have the characteristics of source/document for that period of time and it has been detected that he has a lot of Istanbul themed paintings. On the other hand, as a pioneer especially about picturesque Istanbul paintings, he had an influence on other artists.