Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'ndeki buluntular ışığında Roma İmparatorluk dönemi Tekirdağ ve çevresi giyim kuşam kültürü
Clothing culture around Tekirdağ and its environment during the roman imperial period according to the findings in the Tekirdağ Archaeology and Ethnography Museum
- Tez No: 612346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN İZNİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Archeology, Folklore, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Genel olarak Roma İmparatorluk Dönemi giyim-kuşam anlayışı ve Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'ndeki buluntular incelendiğinde, bölge halkının giyim kuşam kültürü hususunda kimi belirsizlikler olduğu anlaşılmaktadır. Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'ndeki eserler ışığında Roma İmparatorluk Dönemi'nde Tekirdağ ve çevresinde ne tür bir giyim-kuşam kültürü olduğunun tespit edilmeye çalışılması tezimizin temel tartışmasını oluşturmaktadır. Araştırmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Trakya ve Tekirdağ'ın tarihsel coğrafyası ve genel olarak İmparatorluk Dönemi'nde Roma ve Trak giyim kuşam geleneğine dair filolojik ve modern kaynaklarda anlatılan bilgiler incelenmektedir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde bulunan eserler birinci bölümdeki bilgiler paralelinde değerlendirilmektedir. Sonuçta, bölgede politik anlamda egemen güç Roma'ymış gibi gözükse de giyim kuşam anlayışı açısından hâkim kültürün Grek kültürü olduğu ve giyim kuşam kültürü konusunda Traklara ait özgün eserler olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The clothing culture has a significant role in the Roman history. The Romans, who have landed around Tekirdağ, can be easily distinguished due to their peculiar clothings. Material sources in the Tekirdağ Archaeology and Ethnography Museum clarifies the obscurities about the Roman Imperial Period clothing culture and native population upon there. As the general subject of this thesis is Clothing Culture Around Tekirdağ and Its Environment During the Roman Imperial Period According to the Findings in the Tekirdağ Archaeology and Ethnography Museum. The museum materials we examine are the most important sources that give us information about the relevant period and subject. Our thesis consists of two parts. In the first part, a general assessment was made within the context of the clues given in the ancient philological and modern sources regarding to the tradition of Roman and Thracian clothing. In the second part, the works in the Tekirdağ Archaeology and Ethnography Museum are tried to be evaluated within the information of the first part. Unlike Rome, which seems to be a politically dominant power, the reasons for the weight of the Greek influence in clothing were tried to be discussed with examples.