Designer's experience of a place: Information design as a tool for urban interface
Tasarımcı'nın mekana dair deneyimi: Bir kentsel arayüz aracı olarak bilgilendirme tasarımı
  1. Tez No: 612348
  2. Yazar: MELİKE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Şehrin sakinleri şehri fiziksel olarak deneyimlemek yerine giderek daha fazla sosyal medya, dijital haritalar, yer bildirim uygulamaları gibi araçları kullanarak şehirle etkileşime girmektedir. Bu nedenle dramatik durumların zaman içerisinde temsili yok olmaktadır. Ancak, dijital araçların yoğunluğu fiziksel etkileşim arayışına da yol açabilir. Bu tezin ana gündemi kamusal alandaki Bilgilendirme Tasarımı araştırmaları ve pratikleri için alternatif bir yaklaşım önerisi olasılığını sorgulamaktır. Bu araştırma Bergson'un 'Yöntem Olarak Sezgi'si Bilgilendirme Tasarımına alternatif bir yaklaşım olarak kullanır. Tez, bu bilgilendirme tasarımı modelini merkeze alan Bu Otobüsü Gördünüz mü?, Sıkışma ve Bir Zamanlar Su isimli üç bilgilendirme tasarımı projesine odaklanır. Bu projeler temelde form ve içeriğin tasarımda eşit temsil edilmesine, insan eliyle üretilmiş bilgi, kullanıcı ve tasarımcı arasındaki etkileşime, ve tasarımcının bilgi tasarımı çerçevesinde bir mekana dair kişisel deneyimine odaklanır. Bütün projeler İstanbul Beşiktaş'ta Ihlamur semtinde gerçekleştirilmiştir ve o alana özel tanımlanmış bir bilgilendirme tasarımı problemine yoğunlaşır. Bu projeler ve tezin tamamı transmedia hikaye anlatıcılığı aracılığıyla Ihlamur Semti için, önerilen bilgilendirme tasarımı modelini açıklayan büyük bir anlatı sunar.
Özet (Çeviri)
The inhabitants have been interacting with the city more and more via digital tools such as social media, digital maps, and location apps, rather than experiencing the city physically. Thus, the representation of the drama in time disappears. The physical relationship between the city and its inhabitants is detached. However, the intensity of digital tools may pave the way for a search of physical experience. The key agenda of this thesis is to question if an alternative approach can be proposed for Information Design Research and Practice regarding Public Spaces. This research proposes an Information Design Model, which utilizes Bergson's 'Intuition as Method' as an alternative approach for Information Design. Moreover, this thesis focuses on three information design projects, Have You Seen This Bus?, Sıkışma: Being Stuck, and Once Upon a Time: Water, which utilize the proposed information design model. These projects essentially focus on the equal representation of the form and the content, the interaction between the information artifact, the user and the designer, and the role of designer's personal experience of a place in context of Information Design. All of the projects are located at Ihlamur Neighborhood in Beşiktaş, Istanbul and each of the projects concentrates on a particular Information Design Problem defined particularly for that area. These projects and the thesis as a whole provide a grand narrative of Ihlamur via transmedia storytelling illustrating the suggested model.