Türk vergi hukukunda vergi incelemesi
Tax examination in Turkish tax law
  1. Tez No: 612352
  2. Yazar: MEHMET BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Beyan usulüne dayanan vergi sistemimizin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için gerekli olan vergi denetimi, ödenmeyen vergilerin idare tarafından tespit edilip tahsil edilmesinde en önemli unsurdur. Ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamak amacı olan vergi incelemesi ise ödenmeyen vergilerin tespiti noktasında vergi denetim türleri arasında en etkin olanıdır. Mahiyeti gereği karşılıksız ve cebri olan vergilerin ödenmediği durumlarda ya da eksik ödendiği durumlarda ödenmesi gereken verginin mükelleflerden alınması amacıyla tarh edilecek vergilerin ve kesilecek cezaların bir kısmının dayanağını oluşturan vergi inceleme raporlarının düzenlenme sürecindeki iş ve işlemlerden oluşan vergi incelemesi müessesesi bu çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The tax audit required for the healthy functioning of our tax system based on the declaration procedure is the most important element in the determination and collection of unpaid taxes by the administration. The tax investigation, which aims to investigate, determine and ensure the accuracy of the taxes to be paid, is the most effective among the types of tax audits in the determination of unpaid taxes. This study consists of business and transactions in the process of issuing tax inspection reports which constitute the basis of the taxes to be levied and the penalties to be levied in order to receive the tax to be paid from the taxpayers in cases where unrequited and compulsory taxes are not paid or if they are paid inadequately.