Parada sahtecilik suçu
Counterfeiting money crime
- Tez No: 612353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN AYTEKİN İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Para, en önemli ekonomi aygıtlarından biridir. Böyle olunca paraya ilişkin bakış açısı da zamanla değişmiş ve gelişmiştir. Bu değişimin bir nedeni de parada sahtecilik yapılması ile olmuştur. Bu fiiller devletlerin ekonomisinde ciddi etki yaratmıştır. Böyle olunca ceza hukuku parada sahtecilik fiillerini suç olarak düzenlemiştir. Bu çalışma kapsamında Türk ceza hukukunda parada sahtecilik suçu incelenmiştir. İlk bölümde para kavramı incelenmiştir. Daha sonra bu bölümde 20 Nisan 1929 tarihli Kalpazanlığın Cezalandırılmasına Dair Uluslararası Sözleşme ve Avrupa Parlamentosu ve Konseyi Avro ve Diğer Dövizlerin Kalpazanlığa Karşı Ceza Hukukuyla Korunması ve Konsey'in 200/383/JHA Sayılı Çerçeve Kararı'nın Külliyen Değiştirilmesine Dair 15 Mayıs 2014 Tarihli 2014/62/AB Sayılı Direktifi hükümleri özetlenmiştir. Bazı ülkelerin parada sahtecilik suçuna ilişkin olarak getirdiği düzenlemeler de ilk bölümde incelenmiştir. İkinci bölümde ise, öncelikle parada sahtecilik suçunun Osmanlı devletindeki etkileri incelenmiştir. Daha sonra 765 sayılı Türk Ceza Kanunu hükümleri özetlenerek eski kanun dönemi uygulaması tespit edilmeye çalışılmıştır. Devamında 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun incelenmesine geçilmiştir. Suç tipleri bölümünde parada sahteciliğe ilişkin 3 ayrı suç tipini düzenleyen 197. madde, paraya eşit sayılan değerleri tespit eden 198. madde, para üretmeye yarayan araçlar hakkındaki 200. madde ve nihayet etkin pişmanlığı düzenleyen 201. madde incelenmiştir. Madde incelemelerinde suçun farklı unsurları gözetilmiş, bu unsurlara ilişkin problemler tespit edilmiştir. Problemler kanun maddeleri ile birlikte suçun uluslarası düzenlemelerdeki yahut diğer hukuk sistemlerindeki düzenlemeler gözetilerek yanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Money is one of the most important instruments of the economy. Because of that, viewpoint for money has changed and evolved throughout the history. One of the main reasons for this change is counterfeiting curreny crimes. This actions affected nations' economy. This has led criminal law to accept this currency counterfeit actions as crimes. In this study, counterfeiting currency crime in Turkish criminal law has been examined. In the first chaper, concept of money has been analysed. Later in this chapter, articles of International Convention for the Suppression of Counterfeiting Currency and Protocol Signed at Geneva, April 20, 1929 and Directive 2014/62/Eu Of The European Parliament And Of The Council of 15 May 2014 On The Protection Of The Euro And Other Currencies Against Counterfeiting By Criminal Law, And Replacing Council Framework Decision 2000/383/JHA has been summarized. Counterfeiting currency crimes in different countries' criminal law also has been studied in this chapter. In second chapter, firstly affects of counfeiting in Ottoman Empire has been examined. After that, articles of former Turkish Criminal Law numbered 765 summarized and late era practice has been tried to ascertained. After that we passed to examine Turkish Criminal Law numbered 5237. At crime types section, article 197 which contains 3 different crimes about counterfeiting curreny, article 198 which established values equal to money, article 200 which is about instruments that can counterfeit money and at last article 201 which regulates effective remore in counterfeiting curreny has been examined. In article reviews, different components of crimes has been examined and problems located regarding to this components. This problems has been answered with the other articles of Turkish Criminal Law, international or other law systems' regulations.