Öğretmen görüşleri doğrultusunda imam-hatip liselerinde Kur'an-ı Kerim dersi, ezber ve sorunları
The Quran-i Kerim lesson and their problems in imam-hatip high schools according to teachers 'views
  1. Tez No: 612351
  2. Yazar: İHSAN İŞLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZARİFE ŞEYMA ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezin amacı İmam-Hatip Liselerinde Kur'an-ı Kerim dersi müfredatında yer alan sûre ve ayetlerin ezberlenmesinde mevcut durumu betimlemek ve ezberle ilgili yaşanan sorunları tespit etmektir. Yöntem olarak Kaynak Tarama, Gözlem ve Nitel Araştırma yöntemlerinden Yapılandırılmış ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Yöntemleri uygulanmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kur'an-ı Kerim'in Okunması ve Anlaşılması, ikinci bölüm, Kur'an Eğitimi ve Ezberleme Süreci başlığını taşımaktadır. Üçüncü bölümde ise Meslek Dersleri Öğretmenlerinin Kur'an Ezberinde Yaşadığı Sorunları öğretmenlerin görüşlerine göre tespit etmeye çalışacağız. Sonuç ve Değerlendirme bölümünde de durum değerlendirmesi yaparak birtakım önerilerde bulunacağız.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to describe the existing situation of memorizing the versicles and hadiths that are in the curriculum of Koran lessons at Religious vocational high (İHL) schools and to determine the problems related to memorizing. Literature review and observation were used as the method as well as structured and semi structured interviews from qualitative research area. This dissertation is consisted of three parts. The first section is about reading and comprehending the holy Koran, the second section is about teaching the holy Koran and the process of memorizing it. In the last section by interviewing the teachers we try to determine the problems which vocational lessons teachers face. When it comes to the assessment and results part, we are going to make some suggestions by examining the situation.