Unions as cultural policy actors in creative industries in Turkey and the case of 'Octors' union'
Türkiye'de yaratıcı endüstrilerde kültür politikası aktörleri olarak sendikalar ve 'Oyuncular sendikası' örneği
  1. Tez No: 612356
  2. Yazar: VALERİ BOĞOSYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÖKÇE OKANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki yaratıcı endüstrilerin sendikalarla olan ilişkisini tespit etmek ve kültür politikalarına olan etkisini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yaratıcı endüstrilerin kalkınmaya başlamasıyla birlikte, devlet politikalarının da müdahil olduğu bir süreç oluşmuştur. Öncelikle sendikanın genel bir tanımı yapılarak, Türkiye'de ve dünyada ne anlama geldiği ve nasıl işleyen bir süreç olduğu ifade edilmeye çalışılmıştır. Ardından yaratıcı emek ve yaratıcı ekonomi kavramları tartışılarak, endüstriyel üretimin dünyada geçirmiş olduğu süreç analiz edilmeye çalışılmıştır. Yaratıcı emek kavramı ile birlikte, yükselen hizmet sektörü ve kreatif işçilerin çalışma hayatları ve gündelik yaşamları arasındaki geçişi anlamak adına duygulanımsal ve duygusal emek kavramları çerçevesinde bir tartışma yaratılmıştır. Türkiye'deki sahne sanatları emekçilerini tek bir çatı altında toplamaya çalışan ve alanda mücadele eden Oyuncular Sendikası ele alınmıştır. Oyuncular sendikası ile yapılan görüşmeler ve yaratıcı emek sahibi kişilerle gerçekleştirilen mülakatlar sonucunda ortaya çıkan sonuçlar, sendikanın yapmış olduğu faaliyetler çerçevesinde değerlendirilip bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Buna ek olarak devlet politikalarının kültür politikalarında da kendini var etmeye çalışan müdahaleci yapısı ele alınmış ve ilgili bakanlıklarla yürütülen kampanyalar üzerinden örneklendirilmeye çalışılmıştır. Son olarak sendikaların politika geliştirme ve politika savunuculuğu üzerindeki etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is designed to determine the relationship with the union of the creative industries in Turkey and to reveal the impact on cultural politics. With the start of the development of creative industries in developing countries such as Turkey, there is a process in which government policies are not to be involved. Principally, a general definition of union in Turkey and the World which is explained about what the union means, how it works and its process. Moreover, the concept of creative exertion and creative economy was discussed and the process of industrial production in the world was analysed. With the concept of creative exertion, within the affective and emotional labour has revived a debate in order to comprehend the rising service sector and in recognition of the transition between the daily lives of creative workers and their working lives. The Actors Union, who has been trying to gather performing arts labourers under the same roof in Turkey has been taken in hand. As a result of the negotiations with the Actors Union and interviews with creative labourers, it has tried to reach a conclusion by being evaluated within the activities of the union. In addition to this, the contentious structure of state policies that try to exist in cultural policies have been taken into consideration and have been exemplified through the campaigns carried out by the relevant ministries. Finally, policy development of unions and the impact of policy advocacy has been handled.