Bir Kuşak Bir Yol projesi bağlamında Pire limanı özelleştirmesi
Privatization of Piraeus port in the context of a Belt and Road project
  1. Tez No: 942402
  2. Yazar: SÜMEYYE GÜNEŞ TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN FAİK ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti, eski İpek Yolu ticaretini yeni kara ve deniz güzergahları üzerinden canlandırmayı amaçlayan Bir Kuşak Bir Yol projesini başlatmıştır. Bu sayede Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarını kapsayan İpek yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu güzergahlarını duyurmuştur. Proje ile kıtalararası ekonomik iş birliği kurmayı, altyapı yatırımlarını artırmayı ve kültürel etkileşimi sağlamayı amaçlamıştır. Girişime katılan ülkeler için ekonomik fırsatlar yaratarak Çin'in küresel ölçekte etki alanını genişletmeyi hedeflemiştir. Bu bağlamda Avrupa, Çin için önemli bir ticari ortak ve stratejik bir hedef bölge olarak öne çıkmıştır. Özellikle Avrupa Birliği ile bağlantılı limanlar, Çin'in kara ve deniz ticaret ağını derinleştirmesinde merkezde yer almıştır. Çin'in Avrupa'daki ekonomik varlığını güçlendirmek için bölgedeki ekonomik desteğe ihtiyacı olan ülkelere yatırım yapmıştır. Bu doğrultuda Yunanistan hem coğrafi konum hem de Çin ile gelişen ilişkileri sebebiyle dikkat çekmiştir. 2006 yılından sonra ulaştırma, enerji ve liman altyapısı alanlarında, Çin -Yunanistan iş birliği başlamış, bu süreç Bir Kuşak Bir Yol ile hız kazanmıştır. Yunanistan'ın yaşadığı ekonomik kriz süreçlerinde Çin'den aldığı istikrarlı yatırım desteği bu sürece katkı sağlamıştır. Yunanistan'ın ekonomik kalkınmaya destek olarak benimsediği özelleştirme politikası Çinli şirketlerde karşılık bulmuştur. Yunanistan'ın özelleştirme adımlarına verilecek en önemli örneklerden biri olarak Pire Limanı öne çıkmaktadır. Çinli şirket COSCO'ya satışı gerçekleşen Pire Limanı; Çin için Avrupa'ya giriş kapısı olarak görülmüş ve Bir Kuşak Bir Yol bağlamında değerlendirilmiştir. Pire Limanı jeostratejik konumu gereği önemli bir noktada yer almaktadır. Avrupa'nın girişinde yer almasının yanı sıra Akdeniz ticareti için önemli bir role sahiptir. Bu nedenle Pire Limanı'nın yüzde 6i hissesinin kontrolünün Çin'e geçmesi hem ekonomik hem de jeopolitik yankılar uyandırmıştır. Çin'in Avrupa'daki lojistik varlığını güçlendirirken Yunanistan için ekonomik toparlanma sürecinde dış yatırım kaynağı sağlamıştır. Limanın özelleştirilmesi iki taraf için kazan-kazan niteliğinde görünse de yerel halk ve sendikalardan ve aynı zamanda küresel aktörler Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nden tepki seçmiş, tartışmalara yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
The People's Republic of China launched the Belt and Road project, which aims to revitalize the ancient Silk Road trade through new land and maritime routes. It announced the Silk Road Economic Belt and the 21st Century Maritime Silk Road routes covering Asia, Europe and Africa. The project aimed to establish intercontinental economic cooperation, increase infrastructure investment and promote cultural interaction. It aimed to expand China's sphere of influence on a global scale by creating economic opportunities for the countries participating in the initiative. In this context, Europe has emerged as an important trading partner and a strategic target region for China. In particular, the ports connected to the European Union have been central to China's deepening of its land and maritime trade network. In order to strengthen China's economic presence in Europe, China has invested in countries in the region in need of economic support. In this regard, Greece has attracted attention due to its geographical location and its developing relations with China. After 2006, China-Greece cooperation started in the fields of transportation, energy and port infrastructure, and this process accelerated with One Belt One Road. The stable investment support that Greece received from China during the economic crisis contributed to this process. The privatization policy adopted by Greece to support economic development was reciprocated by Chinese companies. Piraeus Port stands out as one of the most important examples of Greece's privatization steps. The Piraeus Port, which was sold to the Chinese company COSCO, was seen as the gateway to Europe for China and was evaluated in the context of One Belt One Road. Piraeus Port is located at an important point due to its geostrategic position. In addition to being located at the entrance to Europe, it has an important role for Mediterranean trade. For this reason, the transfer of 6i percent of the control of Piraeus Port to China had both economic and geopolitical repercussions. It strengthened China's logistics presence in Europe and provided a source of foreign investment for Greece during its economic recovery. Although the privatization of the port seemed to be a win-win for both sides, it has sparked controversy and provoked reactions from the local population and trade unions, as well as from global actors, the European Union and the United States.