Çok kriterli karar verme yöntemleri ile yazıcı satın alma probleminin değerlendirilmesi
Evaluation of printer buying problem with multi criteria decision making methods
  1. Tez No: 612408
  2. Yazar: SERDAR SARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ ONUR BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Karar verme süreci karar verici, alternatifler, kriterler, çevresel faktörler, karar vericinin öncelikleri, kararın sonuçları ve fonksiyonlarını kapsamaktadır. Var olan seçenekler ve alternatifler kapsamında sıralama veya gruplandırma ile karar verme süreci ilerletilecek ya da sonuçlandırılacaktır. Bu çalışmanın amacı şirket için satın alınacak yazıcıların kriterlerine göre alternatifler arasından sıralanması ve bu sıralama sonucu en uygun yazıcının seçilmesidir. Çalışmanın uygulama aşamasında Çok Kriterli Karar Verme tekniklerinden Gri ilişkisel analiz, TOPSIS ve MOORA metotları kullanılmıştır. Son yıllarda alternatiflerin seçilmesi ve sıralanması için kullanılan en yaygın yöntemler olduğu için bu yöntemlerin kullanılması uygun görülmüştür. Bu teknikler belirlenen ölçütlere göre alternatifler arasında sıralama yaparak en uygun olanı seçmektedir. Çalışmada, grup kararlarını içeren kriter ağırlıklandırılmasında bu üç yöntemin adımları takip edilmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Gerçek firmalar üzerinde yapılan analiz çalışması nihayetinde bu çalışma firmalara değerlendirme sonucunda hazırlanacak raporda firmanın eksik yönlerini geliştirmeleri hususunda katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The decision-making process includes decisions, alternatives, preferences, environmental factors, priorities of the decision maker, results and impacts of the decision. Within the scope of the available options and alternatives, the decision-making process will be improved or finalized by ranking or grouping method. The purpose of this study is to order the alternatives according to the criteria of the printers to be purchased for the company and to select the most appropriate printer. In the application phase of the study, Grey Relational Analysis, TOPSIS and MOORA methods are used in MCDM techniques. The most common methods for selecting and sorting alternatives in recent years are the use of these methods. These techniques choose the most appropriate alternative by sorting them according to the criteria specified. In this study, the steps of these three methods are followed and the results are compared to weigh the criteria involving group decisions. As a result of this analysis conducted on real firms, this study will contribute to the development of the company's short comings in the report to be prepared as a result of the evaluation.