A 4D animation supported stroytelling presentation technique to better understand the tectonics of architecture by use of a gaming platform
Mimarlıkta tektoniğin bir oyun platformu vasıtasıyla daha iyi anlaşılmasını sağlayacak ve 4B animasyonlarla desteklenmiş hikayeci bir sunum tekniği
  1. Tez No: 612429
  2. Yazar: MUSTAFA EREN BÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Mimarlık alanındaki teknolojik gelişmelerle birlikte mimari sunum teknikleri de hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir. Son dönemlerde daha etkili mimari sunumlar yapmak amacıyla fotoğrafik sunumlar yerine canlandırılmış ve hikâye anlatıcı sunum tekniklerine doğru bir geçiş eğilimi görülmektedir. Canlandırılmış sunum tekniği daha etkili bir iletişim kurmaya, teknik bilgilerin, maddeleştirme ve konsept oluşumların daha iyi aktarılmasına fırsat verir. İletişimdeki iyileştirmelere ek olarak, mimari animasyonlar mimari eserlerin maddeleştirme sürecinin gelişimini ve mimari yapıların tektoniğini daha iyi anlamak için de etkili bir araç olarak kullanılabilir. Sinematografik anlatımlara karşılıklı etkileşimin eklenmesiyle birlikte bu sunum tekniği, mimarlık ve inşaat gibi alanlarla bağlantılı kişilere yardımcı olabilecek bir oyun platformuna evirilebilir. Bu metot pasif öğrenme teknikleri yerine daha çok karşılıklı etkileşime bağlı buluş ve keşifler sunmaktadır. Kullanıcılar sanal ortamlarda farklı problemler ve çözümleri deneyimleyerek tasarım problemleri hakkında önceden kazanılmış deneyim sahibi olabilir. Bu çalışma sanal ortamlarda mimari sunum tekniklerini zenginleştirmek ve mimari animasyonları daha anlatıcı ve sinematografik bir şekilde kullanarak yapı tektoniğini ve maddeleştirme sürecini somutlaştırmak için 4 boyutlu animasyonlarla desteklenmiş bir sinematik oyun platformu konsepti üretmeyi amaçlamaktadır. Bu platform ve animasyonlar; karşılıklı etkileşim, zaman ve hareket faktörlerinin de yardımıyla mimarlığın hikâye anlatıcısı olacaktır. Çalışmanın metodolojisinde Mimar Sinan`ın eserlerinden olan Hüsrev Paşa Camii üzerinde bir örnek çalışma yapılarak, üretilen metodun seçilmiş örnek yapıların tektonik özelliklerini ortaya çıkarmak için kullanılabilirliği sorgulanmaktır. Bu çalışmanın son ürününün etkili kullanımının sadece mimarlık pratiği ve sunum tekniklerine değil, aynı zamanda yapı tektoniği ve mimari yapı teknikleri üzerindeki farkındalığı artırarak ve mimari eserlerin tarihi bilgilerinin aktarımını kolaylaştırarak mimarlık eğitimine de faydalı olacağı savunulabilir.
Özet (Çeviri)
With the developments of technology in architecture, architectural presentation techniques have been developed rapidly. Recently, there has been a tendency to shift from photographic presentation to animated and storytelling ones since these presentation methods give opportunity for more effective transfer of technical information. Moreover, architectural animation can be used as an effective tool to understand the development process of materialization and tectonics of architectural works. With the addition of interaction to cinematographic explanations, this presentation technique might evolve to be a helpful gaming platform for architecture and construction related people from any level of interest. This method offers more interactive discoveries instead of passive learning techniques, so users might explore different problems and solutions using virtual environments to have beforehand experience on design tasks. This study aims to create a methodological framework for a 4D animation supported cinematic gaming platform to enrich architectural presentations in a virtual environment and objectify the materialization process of the tectonics of a building. By the help of interaction, time and motion factors, this method will act like a storyteller of architecture. As a methodology of the thesis, Hüsrev Paşa Mosque designed by Mimar Sinan will be studied as a case study to examine the capability of this method to disclose the tectonic properties of the selected building. It can be claimed that this method may contribute not only to architectural practice and presentation but also education of architecture by increasing awareness about tectonics and construction methods as well as historical knowledge about architectural works.