Batı Anadolu'da yayılış gösteren hypecoum l. taksonları üzerinde farmasötik botanik ve biyoaktif sekonder metabolitleri yönünden araştırmalar
Investigations on hypecoum L. taxa distributed in western anatolia with regard topharmaceutical botany and bioactive secondary metabolites
  1. Tez No: 612430
  2. Yazar: SELİN AKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ELGİN CEBE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Hypecoum L. cinsi Papaveraceae familyasına aittir. Bu cins ülkemizde H. procumbens L. subsp. procumbens, H. procumbens L. subsp. atropunctatum A.E.Dahl, H. pseudograndiflorum Petr., H. torulosum A.E.Dahl, H. trullatum A.E.Dahl, H. dimidiatum Delile ve H. pendulum L. olmak üzere 7 taksonla temsil edilmektedir. Bunlardan H. trullatum endemiktir. Bu familya pek çoğu ilaç etken maddesi olarak kullanılan alkaloit grupları ve sahip olduğu biyokaktivite potansiyeli açısından büyük öneme sahiptir. Ülkemizde söz konusu taksonlarla ilgili, içerdikleri alkaloit gruplarından sadece protopin üzerinde 4 adet kimyasal çalışma olup, kapsamlı çalışma bulunmadığı görülmüştür. Bu tez kapsamında Batı Anadolu'da doğal yayılış gösteren, 5 ayrı lokaliteden topladığımız ve teşhisini gerçekleştirdiğimiz 4 Hypecoum taksonu (H. procumbens subsp. procumbens, H. torulosum, H. pseudograndiflorum ve H. procumbens subsp. atropunctatum) ile çalışılmıştır. Çalışılan Hypecoum taksonları üzerinde öncelikle karşılaştırmalı morfolojik ve anatomik incelemeler gerçekleştirilip, taksonların ortak ve ayırt edici özellikleri ortaya konmuştur. Ayrıca; farklı solvan sistemleri kullanılarak çeşitli ekstraksiyon basamakları izlenmiş, daha sonra tanımlama için İTK, saflaştırma işlemleri için açık kolon kromatografisi analizleri, uçucu bileşenlerin tayini için GC-MS/MS analizleri yapılmıştır. Aynı zamanda, taksonlar üzerinde antimikrobiyal ve sitotoksik aktivite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalarda öncelikle Hypecoum taksonlarından elde edilen ekstrelerin HeLa, MRC-5 ve A-549 hücre hatlarına karşı genel sitotoksik aktivitesi, ardından etki potansiyeli olan ekstrelerden izole edilen maddelerin PANC1 (Pankreas adenokarsinoma), MDA-MB-231 (Triple negatif invaziv meme kanseri), SH-SY5Y (Nöroblastoma) kanser hücre hatlarına karşı sitotoksik etkisi araştırılmıştır. Hypecoum procumbens subsp. procumbens'e ait etanol ekstresinin (HPPE/ON) (maserasyon) 50μg dozda HeLa hücreleri ve MRC-5 hücre hattında düşük sitotoksik aktiviteye sahip olduğu gözlenmiştir. Hypecoum procumbens subsp. procumbens'e ait metanol ekstresinin (HPPM/ON) (sıralı maserasyon), 25μg ve 50μg dozda HeLa hücreleri üzerinde doza bağımlı görece kuvvetli sitotoksik etkili olduğu saptanmıştır. Aynı ekstrenin MRC-5 hücre hattında toksik etkisi görülmemiştir. Hypecoum torulosum'a ait metanol ekstresi için (HT/M-ON) IC50 değeri 36.19 5μg/ml (Standart sapma: 0.9998) olarak belirlenmiştir. Bu ekstre HeLa hücreleri üzerinde sitotoksik aktivite göstermiş olup, MRC-5 hücre hattında herhangi bir sitotoksik etkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Hypecoum L. genus belongs to the Papaveraceae family. This genus is represented with 7 taxa in our country including H. procumbens L. subsp. procumbens, H. procumbens L. subsp. atropunctatum A.E.Dahl, H. pseudograndiflorum Petr., H. torulosum A.E.Dahl, H. trullatum A.E.Dahl, H. dimidiatum Delile and H. pendulum L. Among these, H. trullatum is endemic. This family is of great importance in terms of the alkaloid groups and bioactivity potential of which many of them are used as active ingredients. In Turkey, there are 4 chemical studies on the protopine, which are among the alkaloids groups, related to the taxa in question, and no comprehensive studies have been found. Within the scope of this thesis, four Hypecoum taxa (H. procumbens subsp. procumbens, H. torulosum, H. pseudograndiflorum and H. procumbens subsp. atropunctatum), which were collected from 5 different localities in Western Anatolia, were studied. Comparative morphological and anatomical investigations were carried out on the studied Hypecoum taxa and the common and distinctive features of the taxa were determined. Also; The various extraction steps were followed by using different solvent systems, then TLC for identification, open column chromatography analysis for purification procedures and GC-MS /MS analysis for determination of volatile components. Antimicrobial and cytotoxic activity studies were also performed on taxa. In these studies, the general cytotoxic activity of extracts obtained from Hypecoum taxa against HeLa, MRC-5 and A- 549 cell lines, followed by PANC1 (Pancreas adenocarcinoma), MDA-MB-231 (Triple negative invasive breast cancer) of pure substances isolated from extracts with potential for action. The cytotoxic effect of SH-SY5Y (Neuroblastoma) against cancer cell lines was investigated. Hypecoum procumbens subsp. procumbens' ethanol extract (HPPE/ON) (maceration) was observed to have low cytotoxic activity in HeLa cells and MRC-5 cell line at a dose of 50μg. Hypecoum procumbens subsp. procumbens' methanol extract (HPPM/ON) (sequential maceration) was found to have a relatively strong dose-dependent cytotoxic effect on HeLa cells at 25μg and 50μg doses. The same extract did not show toxic effects on the MRC-5 cell line. For the methanol extract of Hypecoum torulosum (HT/M-ON) the IC50 value was 36.19 5μg / ml (Standard deviation: 0.9998). This extract showed cytotoxic activity on HeLa cells and no cytotoxic effect was found on the MRC-5 cell line.