Parsiyel larenjektomili bireylerde elektrostimülasyon terapisinin yutma ve ses üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of electrostimulation therapy on swallowing and voice in individuals with partial laryngectomy
- Tez No: 612431
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Parsiyel larenjektomiler larenksin bir kısmının çıkarılması ile yapılan cerrahi işlemlerdir. Bu cerrahi işlemin sonucunda bireylerde aspirasyon, disfaji ve çeşitli ses bozuklukları meydana gelebilir. Bu semptomlar bireylerin yaşam kalitelerini azaltır hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Parsiyel larenjektomi sonrası geleneksel yutma ve ses rehabilitasyonu yavaş bir süreç olabilir bu nedenle bu bireyleri tedavi etmek için konuşma ve dil patalogları tarafından yeni yöntemler aranmaya başlanmıştır. Literatürde disfaji ve ses terapisinde NMES'in kullanıldığı çalışmalar bulunmaktadır fakat parsiyel larenjektomi uygulanmış bireylerin terapisinde bu yöntemin yararlı olup olmadığı değerlendirilmemiştir. Literatürdeki bu eksiklikten yola çıkarak bu çalışmada parsiyel larenjektomi uygulanmış 20 bireye cerrahi işlem sonrası NMES uygulanmıştır. Bireylerin terapiden önceki ve sonraki yutma fonksiyonları Fiberoptik Endoskop, ses kaliteleri ise akustik ses analizi yapılarak ve Voice Handicap Index (VHI) uygulanarak karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları bize NMES' in yutma ve ses üzerinde iyileşmeler sağladığını ve tedavi olarak kullanılabilecek güvenilir bir yöntem olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler; parsiyel larenjektomi; nöromuskuler elektrik stimülasyon; VitalStim; ses handikap endeksi; akustik ses analizi, yutma bozukluğu
Özet (Çeviri)
Partial laryngectomies are surgical procedures performed by removing some of the larynx. As a result of this surgery, aspiration, dysphagia and various voice disorders may occur in individuals. These symptoms reduce the quality of life of individuals and may even result in death. Conventional swallowing and voice rehabilitation after partial laryngectomy can be a slow process, so speech and language pathologists looked for new methods. There are studies in the literature using NMES for dysphagia and voice therapy but whether this method is useful in the therapy of individuals with partial laryngectomy has not been evaluated. Based on this deficiency in the literature; in this study, NMES was applied to 20 individuals with partial laryngectomy after surgery. The swallowing functions were evulated by fiberoptic endoscop, sound quality was evaluated by acoustic voice analysis and VHI. These values were compared before and after therapy. The results of this study showed that NMES improves swallowing and voice and is a reliable method for treatment. Keywords; partial laryngectomy, neuromuscular electrical stimulation, VitalStim, voice handicap index, acoustic voice analysis, swallowing disorders