Ses handikap indeksi 10 (vhı 10) ve sesle ilgili yaşam kalitesi (v-rqol) ölçeğinin Türkçe versiyonları arasındaki korelasyonun araştırılması
Correlation of the Turkish versions of the voice handicap index 10 (vhi 10) and the voice-related quality of life (v-rqol) measure
- Tez No: 494561
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı ses kısıklığı şikayeti ile başvuran ve disfoni tanısı alan hastalarda Ses Handikap İndeksi 10 (SHI 10) ve Sesle İlgili Yaşam Kalitesi (V-RQOL) Ölçeği arasındaki korelasyonun araştırılmasıdır. Araştırmada, hasta (disfoni) ve normal (sağlıklı) olmak üzere iki farklı grup oluşturulmuştur. Disfoni grubu; Şubat 2016- Mayıs 2016 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı' na ses kısıklığı şikayeti ile başvuran ve 18 yaşından büyük olan 59' u kadın 45'i erkek olmak üzere disfoni tanısı alan toplam 104 hastayla oluşturulmuştur. Normal (sağlıklı) grup; 18 yaşından büyük, herhangi bir ses kısıklığı şikayeti olmayan ve disfoni tanısı almayan 55 kişiden oluşturulmuştur. Disfoni tanısı alan 104 hastanın; 7' sinde reinke ödemi, 5' inde kas gerilim disfonisi, 3' ünde kronik larenjit, 13' ünde tek taraflı paralizi, 5' inde bilateral paralizi, 13' ünde ses teli nodülü, 13' ünde ses teli polibi, 2' sinde konversiyon afonisi, 2' sinde T1a Kord Vokal Ca, 7' sinde ses telinde kist, 4' ünde presbifoni, 2' sinde Tip 2 sulkus vokalis, 6' sında larofarengeal reflü, 1' inde anterior glottik web, 1' inde LIN, 2' sinde Tip 3 sulkus vokalis, 3' ünde mutasyonel falsetto bulunmaktadır; 15' i parsiyel larenjektomi geçirmiştir. Çalışmaya katılan hastalar ve sağlıklı bireyler hekim muayenesinden geçtikten sonra çalışma hakkında bilgilendirilmiştir ve her iki gruba da Gönüllü Olur Formu imzalatılmıştır. Olgu Rapor Formları doldurulup; Ses Handikap İndeksi 10 (SHI 10) ve Sesle İlgili Yaşam Kalitesi (V-RQOL) Ölçeği uygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the correlation of the Turkish versions of the Voice Handicap Index 10 (VHI 10) and the Voice-Related Quality of Life (V-RQOL) Measure. Study comprises two groups. First group includes 104 (59 women and 45 men) patients with dysphonia, aged between 18-83, diagnosed at Ege University Faculty of Medicine (Department of Otorhinolaryngology) between February- May 2016. Second groups includes 55 healthy people, aged between 18-42, had no voice related complaints/ problems. Patients group consists of diagnostic subgruops of reinke' s edema (7), muscle tension dysphonia (5), chronic laryngitis (3), unilateral vocal cord paralysis (13), bilateral vocal cord paralysis (5), vocal fold nodules (13), vocal fold polyps (13), conversion aphonia (2), T1 a cord vocal cancer antigen (2), vocal fold cyst (7), presbyphonia (4), sulcus vocalis type 2 (2), laryngopharyngeal reflux (6), anterior glottic web (1), LIN (1), sulcus vocalis type 3 (2) mutational falsetto (3), partial laryngectomy (15). All participants examined by physician and informed about the study. Then, Turkish versions of Voice Handicap Index 10 and Voice-Related Quality of Life completed in a single sitting.