Türkiye'de faaliyet gösteren ticari bankaların çok kriterli karar verme yöntemlerine göre performanslarının sıralanması
Performance ranking of the commercial banks which operating in turkey with multi criteria decision making methods
  1. Tez No: 612455
  2. Yazar: YİĞİT HAN GAZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ALTINIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Finansal sistemin en önemli unsurlarından olan bankacılık sektörünün performansının ölçümü literatürde oldukça fazla ele alınmış bir konudur. Son yıllarda yaşanan ekonomik gelişmeler de göz önüne alındığında bu çalışmalar biraz daha önem kazanmıştır. Bununla beraber finansal performansın ortaya koyulması, bankalarla çeşitli şekilde ilişki içerisinde olan herkesin ilgilendiği bir konu olmuştur. Bu açıdan düşünüldüğünde ekonomiler içerisinde oldukça kritik noktada bulunan bankaların finansal performanslarının analiz edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada ise Türkiye'de faaliyet gösteren ticari bankaların 2007-2017 yılları arasında finansal oranları temel alınarak Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri'nden Bulanık TOPSIS ve Bulanık Shannon Entropi yöntemlerine göre performans sıralaması yapılmaktadır. Türkiye'de 27 ticari bankanın 25'inin faaliyetleri ele alınan dönemde aralıksız devam etmiştir. Bu yüzden çalışmada faaliyetlerine diğer bankalara göre yeni başlayan MUFG Bank Turkey A.Ş. ve Robabank A.Ş. analiz kapsamında bulunmamaktadır. Bankaların performanslarını sıralanması için literatür incelenerek 34 finansal oran belirlenmiştir. Bu oranlar aynı zamanda CAMELS Analizi kapsamında gruplandırılmıştır. Belirlenen finansal oranlar Bulanık Shannon Entropisi ile ağırlıklandırılmıştır. Bu yöntemle finansal oranların önem sıralaması oluşturulmuştur. Daha sonra ortaya konulan oranların ağırlıkları kapsamında bankaların finansal performanslarının sıralanmasında Bulanık TOPSIS kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The measurement of the performance of the banking sector, which is one of the most important elements of the financial system, is quite a topic in the literature. Considering the economic developments in recent years, these studies have gained more importance. Nevertheless, the measurement of financial performance has been an issue of interest to everyone involved in various ways with banks. In this respect, it is necessary to analyze the financial performance of the banks which are at a very critical point in the economies. n this study the financial ratios of commercial banks operating in Turkey are used. Financial ratios include the period between 2007-2017. The performance rankings are performed by the use of Multi-Criteria Decision-Making Methods such as fuzzy TOPSIS and fuzzy Shannon Entropy. 25 of the 27 commercial banks operating in Turkey has continued its activities without interruption in the said period. Therefore, MUFG Bank Turkey A.Ş. and Robabank A.Ş. is not included in the analysis. These two banks have just started their activities compared to others. 34 financial ratios were determined by reviewing the literature for the ranking of banks' performances. These ratios are also grouped under CAMELS Ana With this method, the importance of financial ratios is established. Fuzzy TOPSIS was used to rank the financial performance of the banks within the scope of the weights.lysis. The determined financial ratios were weighted by Fuzzy Shannon Entropy.