Farklı seviyelerde yonca unu içeren rasyonlara enzim ilavesinin yumurta tavuklarında performans ve yumurta kalite özelliklerine etkisi
Effect of enzyme addition to diets containing different levels of alfalfa meal on performance and egg quality parameters of laying hens
  1. Tez No: 612454
  2. Yazar: ELIAS KHUDHUR NAJM NAJM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CUFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, farklı seviyelerde yonca unu içeren rasyonlara enzim ilavesinin, yumurta tavuklarında performans, yumurta kalitesi ve yumurta sarısı rengi üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Yirmi dört haftalık, 144 Lohmann-LSL yumurta tavuğu 8 farklı deneme grubuna ayrılmıştır. Çalışma, 4 farklı seviyede yonca unu (% 0, 4, 8 ve% 12) ve 2 farklı seviyede (0 ve 1000 mg / kg) enzim içeren 8 farklı rasyonla, 4x2 faktöriyel deneme desenine göre 6 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmanın sonuçları, deneme grupları arasında yumurta verimi, yem tüketimi, yem değerlendirme katsayısı, yumurta ağırlığı, yumurta kitlesi ve yumurta kabuğu kırılma direncinde önemli seviyede bir farklılık olmadığını göstermiştir (P> 0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of enzyme addition to diets containing different levels of alfalfa meal on performance, egg quality and egg yolk color in laying hens. Twenty-four weeks-old, 144 Lohmann-LSL laying hens were allocated to 8 experimental groups. The experiment, 4 different levels of alfalfa meal (0, 4, 8 and 12 %) and 2 different levels (0 and 1000 mg/kg) enzyme containing 8 different experimental diets were carried out with 6 replications according to 4x2 factorial design. The results of study indicated that there were no differences in egg production, feed intake, feed conversion ratio, egg weight, egg mass and eggshell breaking strength among the treatment groups (P> 0.05). The eggshell thickness had no significantly affected by the dietary alfalfa meal levels and interaction groups, but eggshell thickness was significantly higher in fed with containing enzyme group than that in the without enzyme group (P< 0.01).