Gümrük Birliği'nde yönetsel rekabet öğesi olarak kalite
- Tez No: 61246
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Türkiye'nin gümrük birliğine girmesi öncesinden başlayan ve halen bu oluşumun Türk ekonomisi üzerindeki etldlerinin uzun süre tartışılacağı anlaşıl maktadır. Gümrük duvarları ile koruma altındaki sektör şirketlerinin gümrük birliğine geçiş ile rekabet edip edemeyeceği en çok tartışılan konu olmuştur. Gümrük birliği ile iç ve dış pazarda artan rekabet şirketlerimizin ulusal ve iç pazarda daha kaliteli mamulü daha ucuza nasıl üretebiliriz noktasına ge tirmiştir. Bu problemin yanıtı toplam kalite yönetiminde bulunmaktadır. Toplam kalite çalışmaları sürekli iyileşmeyi hedefleyen her ulaşılan noktanın ilerisindeki mükemmeli arayan ve hiç bitmeyen sıfır hataya ulaşma çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is being understood that effects of this fonnation on Turkish Economy started prior to the participation of Turkey to Customs Union and which is still going on will be discussed for a long time. It has been the most intensive subject whether Turkish companies which have been protected by custom walls can compete with their foreign rivals fol lowing above mentioned participation. Growing competition in domestic & foreign markets following Customs Union has forced our companies to reach a point as how they can manage to produce goods of better quality by cheaper ways. The answer of this question is existing in Total Quality Control. Total Quality is an attempt which always aims to be more better and which searches the excellence behind the point reached in order to attain zero defect.