Yönetim açısından iş tatmini ve bir uygulama örneği: Tusaş Motor Sanayii A.Ş. (TEİ)
- Tez No: 61245
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ÖZKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Günümüzde işletmelerde insan faktörüne olan ilginin artması bireylerin işlerine ve iş ortamına olan tutumlarının incelenmesine ilgiyi arttırmıştır. Bireyler için mutluluk veya mutsuzluk kaynağı, işletmeler içinse verimlilik veya verimsizlik unsuru olması nedeniyle kısaca iş tatmini olarak adlandırabileceğimiz bu tutumların incelenmesi önemli bir konu olmaktadır. Bireylerin iş tatminlerinin belirlenmesi, iş tatminini olumlu ve olumsuz olarak etkileyen faktörlerin ortaya çıkarılması işletmeler için büyük önem taşımaktadır. İş tatmini yüksek olan bireyler işlerine ve iş ortamına olumlu tutumlar, iş tatminleri düşük olan bireyler ise olumsuz tutumlar içersinde olmaktadırlar. Özellikle günümüzde işletmelerin sağlıklı ve tutarlı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için bünyelerindeki bireylerin iş tatminlerini olumsuz bir şekilde etkileyen faktörler hakkında bilinçli ve duyarlı olmaları ve iş tatminlerinin artırılması için gerekli önlemleri almaları gerekmektedir. Büyük bir değişim sürecinde olan ülkemizde örnek bir işletmede işgörenlerin iş tatminlerine etkisi olan değişkenleri ortaya çıkarabilmek ve iş tatmin düzeylerini tespit edebilmek amacıyla bu tez çalışması yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde literatür taraması yapılarak konu hakkında tanımlamalarla birlikte, iş tatmininin önemi, temel unsurları, boyutları ve iş tatminini etkileyen tüm faktörler üzerinde durulmuştur. Bireysel özelliklerin iştatminine olan etkilerinin yanı sıra, iş tatmini, bağımlı ve bağımsız değişken olarakda incelenmiştir. Ayrıca organizasyon dizaynlarının, görev ve iş karakteristiklerinin iş tatminine olan etkileri de ele alınmıştır. İkinci bölümde araştırma yapılan Tusaş Motor Sanayi AŞ (TEI)'nin tanıtılması ve incelenmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise TEl'de mavi yaka işgörenler üzerinde bir anket çalışması yapılarak iş tatminlerini etkileyen faktörler saptanıp, belirli bir örneklem üzerinde iş tatmini ölçümü yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar iş tatmini teorilerinin ışığı altında değerlendirilerek, sorunların giderilmesine yönelik çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world the increase in the interest for human resources, increased the interest in the employees job, and also increased the interest for behavior towards the work environment. The source of the employees' happiness or unhappiness is the source of productivity or non - productivity for the employer, therefore in short the review of these behaviors is an important subject. The determination of the employees job satisfaction, and the factors effecting the employees satisfaction is very important for the businesses. While highly satisfied employees demonstrates positive behavior towards the work atmosphere, unsatisfied employees show negative behaviors towards the work. To survive in today's business world the employers need to be sensitive for the factors effecting employees job satisfaction. This subject was selected as thesis study in the view of our country where the transformation process is enormous, and by considering the importance of determining the level of employees job satisfaction and determination of the factors effecting the job satisfaction of employees, thus an example company is reviewed.The first section of the study includes the definitions related with the subject, these definitions are selected from the literature on the subject. This section also covers the importance of job satisfaction, major characteristics, and the factors effecting the job satisfaction. The effect of the independent and dependent variables on the job satisfaction is examined as well as the individuals own character. Also the effect of structure of the organization, job definition, and work elements on the job satisfaction is studied. On the second section Tusaş Engine Industries Inc. (TEI) is introduced and reviewed. The third section includes the survey results conducted at the TEI for blue colored employees, through this survey the factors effecting the job satisfaction are determined and as an example number of employees is selected and a job satisfaction is measured. Under the light of the job satisfaction theories the results of this survey are assessed and solutions for the problems suggested.