Örgütsel değişimin çalışanlar üzerindeki sosyal psikolojik, ekonomik etkileri ve bir uygulama çalışması
  1. Tez No: 61247
  2. Yazar: RAFET KUTAY ÇİLESİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KIREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÖRGÜTSEL DEĞİŞİMİN ÇALIŞANLAR ÜZERİNDEKİ SOSYAL PSİKOLOJİK EKONOMİK ETKİLERİ VE BİR UYGULAMA ÇALIŞMASI RafetKutay ÇİLESİZ İşletmecilik Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 1997 DANIŞMAN: Yrd.Doç.Dr. Çiğdem KIREL Günümüzde değişim karşı konulmaz, sınır tanımaz boyutlara ulaşmış ve sürekli kendini yenileyen bir hıza ulaşmıştır. İşletmelerin değişime uyum göstermelerinin gerekliliği, artık tartışmasız kabul edilen bir gerçektir. örgütsel değişim ile işletmelerin yapısında, üretim sistemlerinde, teknolojisinde, proseslerinde vb. somut yapılarında yenilikler meydana gelebilecektir. İşletmelerin örgütsel değişimde hassasiyet gösterdikleri bu somut değerlerin yarımda insan unsuru da oldukça önemlidir ve insanların fiziksel, sosyal, psikolojik farklılıkları nedeniyle örgütsel değişimden etkilenmeleride farklılıklar gösterecektir. İşletme ne kadar modern, ne kadar kompleks olursa olsun sadece makinelerle, robotlarla çalışması mümkün değildir. İnsan unsuru örgüt içerisinde bir yerde mutlaka rol alacaktır. Bu nedenle insan kaynaklan işletmelerin en değerli varlıklarıdır. ögütsel değişim çalışmalarında, işletmelerin en değerli varlığı olan; insan faktörünün değişimden etkilenebileceği gözönünde bulundurulmalıdır. İşletmeler ancak bu şekilde değişimin potansiyel getirilerinden maksimum ölçüde yararlanabilecekleridir. Yukarda anlatılanların ışığında, işletmelerdeki örgütsel değişim çalışmalarıyla ilgili olarak bazı sorular belirebilir; işletmeler örgütsel değişim çalışmalarında hangi prosesi uygulamalıdırlar? Değişime uyum gösterirken hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıdırlar? Değişimin sınırı ne olmalıdır? Değişimden işgörenler ne şekilde etkilenmektedir? İşte bu soruların cevaplarım bulabilmek amacıyla yapılan bu tez çalışmasında şu bölümlere yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, örgütsel değişim kavramının tanımlanması yapılmış ve örgütsel değişimde kuramsal yaklaşımlar üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde ise, örgütsel değişimin yönetim açısından önemi ve değişimin yönetilmesi konularına değinilmiştir. Üçüncü bölümde de, işgörenlerin örgütsel değişime direnmeleri, direnişin sebepleri, değişimin gerekliliği ve değişimden sosyal, psikolojik ve ekonomik olarak etkilenmeleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümünde; ilk üç bölümdeki anlatılanlardan yola çıkarak, teorik bilgileri destekleyecek bir uygulamaya yer verilmiştir. Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş., Toprak Seniteri ve İzolasyon Sanayi Karo Fabrikası ve Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Eskişehir Şeker Fabrikası' nda birer anket çalışması yapılarak örgütsel değişimin işgörenler üzerindeki etkileri karşılaştırılmalı olarak incelenmiş. Anket çalışmasından elde edilen sonuçlar yorumlanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT On these days, change has reached un apposable and andless size and come to the speed which makes itself newer continuously. The necessity of the companies to adjust changing is real that having without argument anymore. By the organizational change, the new thigs can occur in the structure, production systems, technology and proses of the companies in addition the concrete values which the companies have sensitiveness for the changing organizational change, the human being is also rather important and being affected from the organizational change will show the differences because of the people's physical, social and psychological differences. How much ever the company is modern and complex, it is impossible to work by only machines and robots. Human being will get a part certainly in any place of the organization. For this reason human recources are the most important branches of the companies. During the studying of the organizational change, the human being which is the most valuable part of the organization must be thought first. The companies are only going to be able to advantage the potential coming of the change in maximum degree. On the light of the things told above some questions can be seen about the organizational change studying, which proses do the companies carry out? Which criteria do they think first? What must the limit of the changing be? How are the workers affected from the changing? Here, the thesis which has been done to find the answers to these questions, those parts have been given: On the first part of the studying, what the organizational change has been given and theoritical approach on the organizational change has olso been given. On the second part, the importance of the organizational change through the administration and administration of the change subjects have been touched. On the third part, the opposing of the workers against the administration changing, the differences of the opposing, the necessity of the changing and the affect of the changing in social, psychologial and economical have been touched too. On the fourth part of the studying, beginning from the things told on the first three parts an opplying that can support the theoritical knowledge has been given. Being done inquiries in the Türkiye Lokomotif Motor Sanayi AŞ., Toprak Seniteri İzolasyon Sanayi Karo Fabrikası and Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Eskişehir Şeker Fabrikası, the organizational change on the affectation of the workers was examined comparatively. The result taken from the inquiry was appraised by interpreting. m