Aşırı sağ partilerin yükselişinde yabancı ve göçmen tartışmalarının etkisi ve analizi: Jobbik Partisi, İsviçre Halk Partisi ve Avusturya Özgürlük Partisi
The effect and analysis of the foreign and migrant discussions on the rise of extreme right parties: Jobbik Party, Swiss People's Party and Austria Freedom Party
- Tez No: 612475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tezin konusunu, Avrupa'nın son dönemdeki ötekileri konumunda olan göçmen, azınlıklar ve yabancılar oluşturmaktadır. Konstrüktivizm teorisi çerçevesinde şekillenen tez;“kimlik, toplumların diğer topluluklar ile karşılıklı etkileşimleri sonucunda ”öteki“ye karşı ”biz“i yaratmak suretiyle oluşmaktadır”varsayımı üzerinden yürütülmüştür. Bu doğrultuda tez, modernite öncesi dönemden günümüze, kimlik ve kültür tartışmalarının Avrupa'nın öteki tanımında, aşırı sağ partilerin programları ve seçim başarılarındaki önemini ve etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda tez; Avrupa'daki ve incelenen ülkelerdeki öteki tanımının temelini, ekonomik ve kültürel farklılıkların oluşturduğunu ele almaktadır. Tez çalışması sırasında; incelenen partilerin, seçim program ve söylemlerinde ortaya konan yabancı karşıtlığıyla, çoğunlukla din ve kültür temelli farklılıkların ön plana çıkarılarak seçmenlerin yabancıları tehdit olarak algılamasını amaçladığı görülmüştür. İncelenen partiler; Avrupa ve dünya genelinde yabancılar kaynaklı olduğu düşünülen sorunların, ülkelerinde yaşanma ihtimali üzerinden yarattıkları tehdit algısına karşı çözüm olarak kendilerini ve politikalarını sunmaktadır. Bu doğrultuda tez; aşırı sağ partilerin seçim başarılarına, kimlik ve kültür tartışmaları çerçevesinde şekillenen yabancı karşıtlığı ve tehdidi algısının etkisini ortaya koymaktadır. Tez; temelde Avrupa genelinde yükselen aşırı sağ partilerin arasında incelenen ülkelerdeki partilerin diğerlerine kıyasla daha başarılı olmasını sağlayan etkenlerin neler olduğunu açıklamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda tez; söz konusu etkenlerden en önemlisi olan yabancı ve göçmen tehdidi algısının yanında ulus inşa ve ötekiyi tanımlama süreçlerinde din ve kültürün etkisine de açıklık getirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is immigrants, minorities and foreigners, who are the“others”of Europe recently. In this thesis shaped within the framework of the theory of constructivism; as a result of the interaction of societies with other communities, identity is formed by creating“us”against“other”. In this respect, the thesis aims to reveal the importance and effect of identity and culture discussions in Europe's other definition, the programs and election successes of the right-wing parties. In this context; the thesis states that the basis of the“other”definition in Europe and the countries studied is economic and cultural differences. During the thesis study; it was observed that the electoral programs and discourses of examined the parties were aimed to ensure that voters perceive immigrants as threats, by emphasizing the differences based on religion and culture. The parties present themselves and their policies as a solution for the threat which is believed to be created by foreigners, against the probability of occurrence of said threats within their countries. In this direction; the thesis reveals the effect of the perceptions of anti-foreign and threat, which were shaped by framework of the debates on identity and culture, on the extreme right-wing parties' electoral success. The thesis basically aims to explain the factors that make the analyzed parties more successful than the other parties in Europe. In this regards; in addition to the perception of the foreign and migrant threat which is one of the most important factors, The thesis aims to clarify the impact of religion and culture during nation building and in the process of defining the“other”.