The rise of populism and the radical right in European politics: The case of freedom party of Austria (FPÖ)
Popülizmin ve radikal sağın Avrupa siyasetinde yükselişi: Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) örneği
  1. Tez No: 635745
  2. Yazar: BİLAL BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez; Avusturya Özgürlük Partisi'nin (FPÖ) göçmen, yabancı karşıtlığı ve AB şüpheciliği, İslamofobik ve Türkiye'nin AB'ye girişine karşı olan ideolojileri dizginleyerek Avusturya siyasetindeki yükseliş ve başarısını analiz etmektedir. FPÖ'nün bu konulardaki karşıt tutumu ve hoşnutsuzluğu sadece Avusturya'da değil tüm Avrupa'da yeni trend radikal sağ partilerin yükselişinde etkisi olmuştur. Bu tez; yerelcilik ve popülizmin göçmen ve Müslüman karşıtı ve Türkiye'nin AB üyeliği karşıtı ideolojilerini kullanarak siyasal başarının, özellikle FPÖ'nün Avusturya'daki durumu için nasıl elde edilebileceğini göstermektedir. Dolayısıyla FPÖ'nün seçimlerdeki tutum ve başarısı Avrupa'daki diğer radikal sağ partiler tarafından kriter ve örnek olarak alınabilir. Sadece Avrupa'da değil Avusturya içinde de ana partilerin eğilimi FPÖ'nün göçmenlik ve İslam hususundaki poliçelerini benimsemek olmuştur. Bu sebeple bu tez, sadece FPÖ'nün Avusturya'daki yükselişinin değil bu durumun Avrupa'da yarattığı domino etkisinin ve Avusturya'da FPÖ için tüm bunları mümkün kılan faktörlerin üzerinde de durmaktadır. Partinin farklı ulusal seçimlerdeki manifestoları, propoganda retorikleri, posterleri ve diğer sosyal medya yayınları ağırlıklı olarak 2000'lerden başlanarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the rise and success of Austrian Freedom Party (FPÖ) in Austrian politics by inhibiting anti-immigrant, Islamophobic, xenophobic, Eurosceptic and anti-Turkey's EU membership positions. In addition to FPÖ's hostility and dislike towards these, not only in Austria but also in Europe in general the new trend has been the rise of the radical right parties and their influence in the continental Europe. This thesis demonstrates how nativism, and populism by utilizing anti-Immigrant, anti-Muslim and against Turkey's EU membership rhetoric pay off and achieve political success in particular for FPÖ's case in Austria. Hence, FPÖ's stance and success in elections can be taken as a benchmark and an example by other radical right parties in Europe. Not only in Europe but within Austria, the tendency by the mainstream parties has been to adopt FPÖ's policies on immigration and Islam. Therefore, this thesis highlights the rise of FPÖ not only in Austria but also its domino affect in Europe and factors which enabled and carried these results for FPÖ in Austria. Its party manifestos, campaign rhetoric, posters and other social media publications were analyzed in different national elections starting mainly from 2000s and onwards.