Göçmen karşıtlığının siyasete etkisi: Anglosakson ülkeleri-Kıta Avrupası karşılaştırması
The effect of anti-immigration on politics: Anglosaxon countries-Continental Europe comparison
  1. Tez No: 814489
  2. Yazar: MEHMET NAZIM UYGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHADDİN BAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Göç konusu, çağdaş toplumlarda tartışmalı bir konu haline gelmeyi ve dünya çapında siyasi gündemi şekillendirmeyi sürdürmektedir. Bu araştırma, göçmen karşıtı duyguların ve politikaların hem Anglosakson hem de Kıta Avrupası üzerindeki etkilerini inceleyerek, iki gelenekteki pratiklerin karşılaştırmalı bir analizini sunmaktadır. Araştırma bunu yaparken göçün, siyasi, sosyal ve ekonomik boyutlarına inerek, bu iki gelenekteki göçmen karşıtı hareketlerin nedenler, sonuçlar, benzerlikler ve farklılıklarına ışık tutmayı amaçlamaktadır. Araştırma, göçmen karşıtı anlatıların kamuoyu, siyasi söylem ve politika oluşturma üzerindeki etkisini analiz etmek için kapsamlı bir bilimsel literatür incelemesinden yararlanmıştır. Popülist aşırı sağ partilerin yükselişine ve göçmen karşıtı duyguları körüklemedeki rollerine özel önem verilmiştir. Bu amaçla araştırmada neoliberalizm, küreselleşme ve bunun yarattığı göç ve eşitsizliklere odaklanılarak bunların günümüz göç krizlerine ve yabancı düşmanlığına etkileri de tartışılmıştır. Çalışmada göçmen karşıtlığının siyasete etkisini belirleyebilmek amacıyla Dünya Değerler Araştırması (WVS), Avrupa Değerler Araştırması (EVS) ve Küresel Parti Araştırması (GPS) verileri ampirik olarak analiz edilmiştir. Araştırma, ekonomik şikayetler, kültürel kaygılar, güvenlik endişesi ve ırksal tehdit algısı dahil olmak üzere göçmen karşıtı hareketlerin büyümesine katkıda bulunan temel ajitasyon unsurlarını tanımlamıştır. Ek olarak, ajitasyon araçları olarak ele alınan medyanın ve siyasi retoriğin kamuoyunu şekillendirme ve göçmen karşıtı anlatıları sürdürmedeki rolü vurgulanmıştır. Sonuçlar, göçün bir kriz halini almasında neoliberal küreselleşmenin etkili olduğunu göstermektedir. Neoliberal düzenin oluşturduğu eşitsizliklerin ve yarattığı endişelerin günah keçileri olarak göçmenlerin işaret edilmesinde medya ve aşırı sağın aracılık rolü üstlendiği tespit edilmiştir. Öte yandan sosyal devlet anlayışının var olduğu Kıta Avrupası ülkelerinde, neoliberal düzenin tesis edildiği Anglosakson ülkelerinden farklı olarak göçmen karşıtı partilerin anaakım olamadığı da ortaya konmuştur. Fakat söz konusu partiler anaakım partileri etkileyebilmiş ve anaakım siyasette göçmen karşıtı partilerin popülist retoriğini kullanmalarına yol açabilmiştir. Sonuçlar ayrıca ekonomik şikâyet, güvenlik kaygısı, kültürel tepki ve ırksal tehdit algısı gibi ajitasyon unsurlarının aşırı sağ partiler ve medya gibi ajitasyon araçları aracılığı ile göçmen karşıtlığı oluşturmada ve böylece aşırı sağ partilere desteği arttırmada etkili olduğunu göstermiştir. Araştırma böylece göçmenlere yönelik düşmanca tutumun dinamiklerini ortaya koymuş ve bu anlayışın ortadan kalkması için birtakım önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Migration remains a controversial issue in contemporary societies, continuing to shape the global political agenda. This research conducts a comparative analysis of the effects of anti-immigrant sentiments and policies on both Anglo-Saxon and Continental European contexts, providing a comparative examination of practices in these two traditions. In doing so, the research aims to shed light on the causes, consequences, similarities and differences of the anti-immigrant movements in these two traditions by going down to the political, social and economic dimensions of migration. The research draws on an extensive scholarly literature review to analyze the impact of anti-immigrant narratives on public opinion, political discourse, and policy-making, with particular emphasis on the rise of populist far-right parties and their role in fanning anti-immigrant sentiments. Moreover, the study delves into the impact of neoliberalism, globalization, migration, and inequalities on contemporary migration crises and xenophobia. Empirically, the research employs data from the World Values Survey (WVS), European Values Study (EVS), and Global Party Survey (GPS) to determine the impact of anti-immigrant sentiment on politics. The research has identified key agitation factors that have contributed to the growth of anti-immigrant movements, including economic grievances, cultural concerns, security concerns, and perceptions of racial threats. In addition, the role of media and political rhetoric as agitation tools in shaping public opinion and perpetuating anti-immigrant narratives was emphasized. The results confirm the influence of neoliberal globalization on migration crises. The study reveals that media and the far right play a role in scapegoating immigrants, attributing inequalities and concerns created by the neoliberal order to them. It is also observed that, unlike Anglo-Saxon countries, anti-immigrant parties have not become mainstream in Continental European countries due to the presence of the welfare state concept. However, these parties have influenced mainstream politics and their populist rhetoric has been adopted. The results also showed that agitation factors such as economic grievance, security concern, cultural reaction and racial threat perception were effective in creating anti-immigrant opposition through agitation tools such as far-right parties and the media, thus increasing support for far-right parties. In doing so, the research elucidates the dynamics of hostile attitudes towards immigrants and proposes recommendations for mitigating such perspectives.