Reintegration of a fragmented historic urban core: Sungur Bey Mosque market area, Niğde
Parçalanmış tarihi kent merkezinin yeniden bütünleşmesi: Sungur Bey Cami pazar alanı, Niğde
- Tez No: 612480
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Tarihi kent merkezleri, sahip oldukları yapı stoğu ve yansıttıkları yaşam biçimleri dolayısıyla kentsel kimlik oluşumuna katkıda bulunmakta, kentsel hafızanın yaşatılmasına aracı olmaktadır. Fakat, sosyal, ekonomik ve kültürel değişimler sonucunda deneyimlenen müdahaleler, tarihi kent merkezlerini parçalanmaya sürükleyerek bu alanların sahip olduğu özgün nitelikleri tehdit etmektedir. Tezin ana konusu, çevre düzenleme projesi hazırlayarak Niğde parçalanmış tarihi kent merkezinin korunması ve yeniden bütünleşmesidir. Tez kapsamında Avrupa'daki bazı örnekler incelenerek, tarihi kentsel alanların korunmasına ilişkin kavramsal bir arka plan belirlenmiştir. Bu kavramsal arka plana referansla, Niğde tarihi kent merkezi tarihsel gelişimi, planlama ve koruma faaliyetleri, ve genel özellikleri incelenmiştir. Şehrin günümüze ulaşan tarihi kesimleri analiz edilerek, Sungur Bey Cami Pazar Alanı örneklem olarak seçilmiştir. Pazar alanı geçmişle benzersiz bir tarihsel bağlantıya sahiptir ve bu alanın önemine çok sayıda anıtsal yapı tanıklık etmektedir. Bu tezde kentsel özellikleri değerlendirilerek, Sungur Bey Cami Pazar Alanı için bir çevre düzenleme avan projesi hazırlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical city centers contribute to the formation of urban identity and helps to keep urban memory alive with regard to the building stock and the way of life they reflect. However, urban interventions which have taken place as a result of the social, economic and cultural changes, threaten the unique qualities of historical city centers by causing them to disintegrate. The main subject of the thesis is conservation and reintegration of the fragmented historic urban core of Niğde by preparing a preliminary environmental design project. It covers conceptual background on the conservation of historic urban areas, together with analyzing some European examples. Based on this background, the historic core of Niğde is reviewed through its historical development, planning and conservation activities and general characteristics. After the remaining historical parts of the city are analyzed, one of them, Sungur Bey Mosque Market Area, is selected as the case study. The market area has a unique historical link with the past and significance of the area is evidenced by many monumental buildings. Evaluating urban characteristics of the Sungur Bey Mosque Market Area, a preliminary environmental design project is aimed to produce in this thesis.