Kentsel iklim değişikliği bağlamında sera gazı azaltım stratejileri; Ankara örneği
Greenhouse gas reduction strategies in the context of urban climate change; case of Ankara
  1. Tez No: 612481
  2. Yazar: GİZEM KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GÖKCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnsan aktiviteleri, fosil yakıtların kullanımı, yerel iklimsel koşullara uygun olmayan yapılaşma biçimi, ormanların yok oluşu, aşırı tarım yapılması gibi arazi kullanım değişikliğinden kaynaklanan sebepler atmosfere büyük miktarda karbondioksit ve diğer sera gazlarının salınmasına neden olmaktadır. Atmosfere salınan sera gazı da ekolojik döngüler, doğal kaynaklar, ekonomik sektörler, insan sağlığı ve kentsel altyapı gibi konular üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır. Kentlerde sanayileşme ve kentleşme ile birlikte ortaya çıkan sera gazı emisyonları, küresel ısınma ve iklim değişikliğinde büyük paya sahiptir. Kentsel aktiviteler ile geçmişten günümüze artarak devam eden sera gazı salınımı çeşitli sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu sonuçlar kentsel sera gazı azaltım stratejileri yoluyla düşürülebilmektedir. Sera gazı azaltımı sağlamak ve önlemler almak amacıyla yapılan çalışmalarda ulusal ve yerel ölçekte azaltım stratejileri geliştirilmektedir. Kentsel sera gazı azaltımına yönelik yapılmış bilimsel çalışmalar; farklı kent ya da kent-bölgelerde sera gazı etkilerini tanımlayarak farklı ölçeklerde araçlar tanımlama, farklı sektörler özelinde mekânsal gelişim stratejileri belirleme ya da spesifik konulara (ör. ulaşım planlaması, kentsel ısı adası etkisi gibi) odaklanarak azaltım önlemleri geliştirme, sürdürülebilirlik temelli yeni yaklaşımlar ya da modeller geliştirme çerçevesinde ele alınmıştır. Bu çalışmada ise, öncelikle, Ankara kentinin iklim değişikliğine karşı dirençli hale gelebilmesi için, fiziksel, çevresel, sosyo-ekonomik ve morfolojik özellikleri gereği, azaltım politika ve stratejilerine öncelik vermesi gerekliliği ortaya konulmuş; ardından, 1/100.000 ölçekli Ankara Çevre Düzeni Planı ve 1/25.000 ölçekli Ankara Nazım İmar Planı, iklim değişikliği ve azaltım politikaları bağlamında irdelenmiş ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human activities, the use of fossil fuels, non-conforming to local climatic conditions, the destruction of forests, in some areas of use in areas such as excessive agricultural areas, carbon dioxide and other greenhouse gases cause some size in the atmosphere. Greenhouse gases emitted to the atmosphere are also used in ecological cycles, natural environment, economic sectors, human health and environmental areas. Greenhouse gas emissions associated with industrialization and urbanization in cities have a large share in global warming and climate change. Greenhouse gas emissions, which continue to increase from past to present with urban activities, produce various results. These results can be reduced through urban greenhouse gas reduction strategies. In order to achieve greenhouse gas reduction and to take measures, mitigation strategies are developed at national and local scale. Scientific studies on urban greenhouse gas reduction; defining different scales of vehicles by identifying greenhouse gas impacts in different cities or urban-regions, identifying spatial development strategies for different sectors, or developing mitigation measures with a focus on specific issues (eg transport planning, urban heat island impact), new sustainability-based approaches or models are discussed within the framework of development. In this study, first of all, in order to make the city of Ankara resistant to climate change, due to its physical, environmental, socio-economic and morphological characteristics, it is necessary to give priority to mitigation policies and strategies; Then, 1 / 100.000 scale Ankara Environmental Order Plan and 1 / 25.000 scale Ankara Master Reconstruction Plan were examined in the context of climate change and mitigation policies and recommendations were developed.