Yerli ve yabancı fast-food restoranlarının algılanan hizmet kalitesinde etnosentrizmin etkisi: Kazakistan'da bir araştırma
The effects of ethnocentrism on the service quality perception of local and foreign fast-food restaurants: A research in Kazakhstan
- Tez No: 612482
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hizmet kalitesi fast-food restoranlarda kritik bir başarı faktörlerinden birisidir. Fast-food restoran yöneticileri işletmelerinin mevcut müşterilerini tutup yeni müşterileri elde edebilmeleri için restoranlarının hizmet kalitesini sürekli ölçmeleri ve iyileştirmeleri gerekir. Ayrıca, bu günlerde yerel pazarlara aynı endüstriden olan yabancı markalar/firmalar girince rekabet daha da artmaktadır, ve bu yerel/yabancı markaların bu tarafından ne kadar iyi karşılanmış olup olmadıklarını öğrenmek çok önemli. Bu çalışmada ise yerli ve yabancı fast-food restoranlarının algılanan hizmet kalitesinde etnosentrizmin etkisi ve tüketicilerin bu restoranları nasıl değerlendirdikleri araştırılmıştır. Kazakistan'da fast-food sektörlerinde tüketicilerin etnosentrizm düzeyleri ve Kazakistan pazarına yeni giren“McDonald's”ve yeni açılan yerel“Zheka's Döner House”fast-food restoranların kıyaslaması yapılıp analiz edilmiş, karşılaştırılmış ve sonuçları ile ilgili değerlendirmeler ortaya konmuştur. Araştırma sonuçları kısaca özetlemek gerekirse, etnosentrizm düzeyleri daha düşük katılımcıların McDonald's restoranların hizmet kalitesi açısından daha iyi değerlendirmişken, etnosentrizm düzeyleri daha yüksek olan katılımcılar Zheka's Döner House restoranın hizmet kalitesini daha yüksek değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Service quality is one of the critical success factors in fast-food restaurants. Fast-food restaurant managers need to constantly measure and improve their restaurants' service quality, so that their businesses can retain their existing customers and also keep acquiring new ones. In addition, now when foreign brands/companies from the same industry enter the local markets and the competition is increasing, it is important to know how well the local and foreign brands are perceived by consumers. In this study, the effects of ethnocentrism on perceived service quality of local and foreign fast-food restaurants were investigated. The consumers ethnocentrism levels in Kazakhstan's fast-food sector was evaluated and both: newly introduced“McDonald's”and newly opened local“Zheka's Döner House”fast-food restaurants were compared and analysed, and some conclusions based on the results were put forward. To summarize, while low ethnocentric participants have highly evaluated the service quality of McDonald's restaurants, high ethnocentric participants have evaluated the service quality of“Zheka's Döner house”restaurant to be quite better.