7-18 yaş obez hipertansif Türk çocuklarında tuz alımının değerlendirilmesi
Evaluation of salt intake in obese hypertensive Turkish children aged 7-18
- Tez No: 612490
- Danışmanlar: PROF. DR. MESİHA EKİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çocukluk çağında yüksek tuz tüketimi hem dünya genelinde hem de ülkemizde bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklarda tuz tüketimi yaş, beslenme alışkanlığı, sosyokültürel çevre gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Tuz tüketimini artıran faktörlerden en önemlisi obezitedir. Obezite ve artmış tuz tüketimi çocuklarda hipertansiyon ve ilerleyen yaşlarda kardiyovasküler hastalık, kronik böbrek hastalığı, inme gelişme riskini artırmaktadır. Dünyada çocuklarda tuz alımı üzerine yapılmış birçok çalışma mevcut olmasına rağmen araştırmalarımız sonucunda Türk çocuklarında bu konuda yapılmış sınırlı sayıda çalışma olduğu görülmüştür. Bu nedenle çalışmamızda normotansif ve hipertansif obez çocuklar arasında tuz alımı açısından farklılık olup olmadığının irdelenmesi ve hipertansiyon ile tuz alımı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 7-18 yaş arasında, 23 obez hipertansif (çalışma grubu) ve 43 obez normotansif (kontrol grubu) olmak üzere toplam 66 hasta alınmıştır. Çalışma grubunun yaş ortalaması 13.75±2.82 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 12.15±2.54 yıl bulunmuştur. Çalışma grubundaki hastaların aile öyküsünde %60.86 (n=14) hipertansiyon ve/veya obezite, kontrol grubundaki hastaların aile öyküsünde ise %13.95 (n=6) hipertansiyon, %30.23 (n=13) obezite bulunmuştur. Obezitenin tanımlanmasında vücut kitle indeksi z skoru ve rölatif vücut kitle indeksi kullanılmıştır. Hipertansif hastalarda 24 saatlik kan basıncı ölçümü yapılmış ve tüm hastalarda 24 saatlik idrarda sodyum atılımı değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda obez hipertansif grupta, obez normotansifler ile karşılaştırıldığında, günlük tuz tüketimi daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
High salt consumption in childhood is a public health problem both in the world and in Turkey. Salt consumption in children is affected by many factors such as age, nutiritional habits and socio-culturel habits. Obesity is the most important factor that increases salt comsumption. Increased salt comsumption in obese children increases the risk of hypertension, cardiovascular disease and chronic kidney disease in advanced ages. Although there are many studies on salt intake in children in the world, as a result of our search, it has been observed that there are limited number of studies on this subject in Turkish children. Therefore, we aimed to investigate whether there is a difference between salt intake in normotansive and in hypertensive obese children, determine the relationship between hypertension and salt intake. The study included 23 obese hypertensive (study group) and 43 obese normotensive (control group) patients. The mean age of study group was 13.75±2.82 year and the mean age of control group was 12.15±2.54 year. In the study group, %60.86 (n=14) of patients had positive family history about hypertension and/or obesity. We found that %13.95 (n=6) of patients had positive family history about hypertension and %30.23 (n=13) of patients had positive family history about obesity in the control group, Body mass index z score and relative body mass index were used to define obesity. 24-hour blood pressure was measured in hypertensive patients and 24-hour urine excretion was assessed in all patients. As a result of the obtained data, daily salt comsumption was found to be higher in obese hypertensives when compared with obese normotensives.