Assessment of applicability of performance-based contracts in Turkey for road maintenance services
Türkiye için performans esaslı sözleşmelerin yol bakım hizmetlerinde uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 612489
  2. Yazar: KORAY ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE IŞIK ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİDE ATASOY ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Son on yılda, birçok ülke yol bakım sektöründe, verimliliği artırarak maliyeti düşürmek için yeni sözleşme türleri arayışı içindedirler. Yol bakım hizmetleri için performansa dayalı sözleşmeler (PBC), dünyanın dört bir yanından birçok ülkenin tercih ettiği popüler yaklaşımlardan biri olup bu çalışmada kaspamında detaylı olarak incelenmiştir. PBC'nin olumlu sonuçlarını öne çıkaran birçok çalışma ve proje olmasına rağmen, yol bakım sisteminde geleneksel sözleşme yönteminden yeni bir sisteme geçmek oldukça zordur. Türkiye, son zamanlarda yol yapım sektörüne büyük yatırımlar yapan ve gelişmekte olan ülkelerden biridir. Bu yatırımların, gelecekte yüksek yol bakım-onarım maliyetleri şeklinde geri dönüşü olacaktır. Bu nedenle, Türkiye'deki mevcut yol bakım-onarım hizmetlerinin yetersizlikleri ve sıkıntıları ortaya çıkarılarak ve gelecek dönemlerin ihtiyaçlarına göre yol bakım-onarım hizmetlerinin iyi şekilde yönetilmesi ve geliştirilmesi gerekecektir. Bu tezin amacı, Türkiye'deki karayolu bakım çalışmalarının mevcut durumdaki eksikliklerini mülakatlar ve anketler aracılığı ile ortaya koymak, analiz etmek ve Türkiye için performansa dayalı sözleşmenin uygulanabilirliğini stratejik planla araştırmaktır. Özellikle, PBC ile mevcut sorunların üstesinden gelinebileceği belirlenmiştir. Literatür taramasından, mülakatlardan ve anketlerden elde edilen verilere dayanarak, Türkiye'nin PBC'ye geçişi için bir yol haritası tasarlanmıştır. Böylelikle, bu sistem, iyi tanımlanmış şartnameler ve mevzuatlar ile doğru ve amaca yönelik uygulanabilirse, karayolu ağı yıllarca yüksek kalite ve düşük bütçe ile korunacaktır.
Özet (Çeviri)
In the last decades, many countries have been in search of new contracting types for the road maintenance sector to reduce the cost by increasing efficiency. Performance-based contracting (PBC) for road maintenance services, which is one of the most popular approaches that has been preferred by many countries all over the world, has been reviewed in detail in this study. Although many studies and cases present the affirmative results of PBC, changing the road maintenance system from the traditional contracting methods to a new system, is very challenging. Turkey, which has made huge investments to the road construction sector in recent years, is one of the developing countries. These investments will return as excessive road maintenance costs in the future. Therefore, insufficiencies and problems of the existing system for road maintenance shall be found out in Turkey and road maintenance services should be managed properly and developed according to the needs of upcoming periods. The aim of this thesis is to analyze the existing status of road maintenance works in Turkey by revealing the shortcomings and to investigate the applicability of PBC for Turkey with a strategic plan via interviews and surveys. Particularly, PBC can overcome the existing problems. Based on the literature and data from interviews and surveys, a road map for Turkey is designed for transitioning into PBC. In this way, if this system is implemented properly and systemically according to well-defined rules and regulations, road networks would be maintained with high quality and low budget for years.