Bir boş zaman etkinliği olarak yelkenli yatçılık faaliyetine yönelik motivasyonlar
Motivations of sailing / yachting as a leisure activity
- Tez No: 612503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEYNEP ÖZATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde bireylerin kariyer planlamaları kadar boş zamanlarını da nasıl planladıkları, hangi motivasyonlarla ne tarz aktiviteleri seçtikleri rekreasyon endüstrisinin karar vericileri ve planlamacıları için önemli bir konudur. Bireyler, yaşamlarına değer katmak için boş zamanlarında severek yaptıkları, koşullara göre değişen ihtiyaçlarına yanıt verecek aktivitelere yönelmektedirler. Yelkenli yatçılık da son yıllarda boş zaman aktiviteleri arasında popülerleşen rekreatif bir aktivitedir. Bu çalışma ile boş zaman faaliyeti olarak yelkenli yatçılık faaliyeti yapan bireylerin motivasyonlarını belirlemek ve demografik özellikleri açısından motivasyonlarının farklılaşıp farklılaşmadığı ortaya konmak istenmiştir. Araştırmanın evreni, belirlenen illerdeki yelken kulüpleri ve eğitim kurumları ile yelkenli yatçılıkla ilgili forumlar, Facebook grupları, yelkenli yarışı yapan bireyler ile tekne sahiplerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklem grubu, anket çalışmasında geri dönüş alınan 178 erkek ve 58 kadın olmak üzere toplam 236 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın yöntemi olarak Nicel Araştırma Modeli kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Beard ve Ragheb tarafından 1983 yılında geliştirilen“Boş Zaman Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, yelkenli yatçılık ile ilgilenen katılımcıların motivasyonlarını etkileyen yedi faktör ortaya çıkmış ve bunlar toplam varyansın % 66.393'unu açıklamaktadır. Sonuçlara göre yelkencilerin motivasyonları, demografik özelliklerine göre farklılık göstermiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgularla yelkenli yatçılıkla ilgili eğitim ve hizmet sunan kurum ve işletmeler ile boş zaman araştırmacılarına yol gösterebilecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, recreation industry's policy makers and planners put emphasis on how people plan their leisure time and their motivations to choose activities as well as individuals' career planning. In order to add value to their lives, individuals tend to engage in activities they love in their leisure times and respond their changing needs. Sailing is one the recreational activity which is becoming more popular among leisure time activities in recent years. The purpose of this study is to determine sailors' motivations who choose sailing as a leisure time activity. The study also aims to find if there is a meaningful difference between motivation and demographics of sailors. The universe of this research is formed by sailors in sailing clubs, yacht clubs, forums, Facebook groups; also by sailing racers and sailing boat owners. The sample group of this research is comprised of 236 people (178 male, 58 female) whom we got feedback to our survey. Quantitative Research Method was used as research model. As a data collection tool,“Leisure Motivation Scale”is used that is developed by Beard and Ragheb in 1983. The findings indicate that there is seven factors, which motivate sailors, and these factors explain 66.393% of total variance. According to the results, significant differences are detected between motivation of sailors and their demographics. The findings of this study offers suggestions that can guide sailing related schools, institutions and for leisure researchers.