Türk girişimcilerin e-ihracat faaliyetlerinde global elektronik pazaryerlerinde karşılaştıkları sorunlar ve mikro ihracat uygulaması
Problems faced by Turkish entrepreneurs in e-export activities in global electronics market and micro export applications
- Tez No: 612511
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk girişimcilerin global e-pazaryerlerinde ve kendi web siteleri aracılığı ile dünya üzerindeki müşterilere erişmeyi hedeflerken dijital e-ticaretin ve e-ihracatın önemini vurgulamak, bu süreçteki sorunları tespit etmek ve mikro ihracat uygulamasının sağlayacağı kolaylıkları sıralamaktır. Bu amaca yönelik olarak sırasıyla e-ticaret, e-ihracat ve mikro ihracat kavramları ele alınmış, e-ihracat potansiyelleri detaylandırılmış, elektronik pazaryeri kullanımının girişimciler için sağladığı avantajlar ve dezavantajlar değerlendirilmiştir. Araştırma yöntemi olarak Tracer (İz sürme ) Çalışmaları Yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında dar bir örneklem üzerinden derinlemesine veriler elde edilmiş ve toplanan veriler betimsel olarak analiz edilmiştir. Türk girişimcilerin global online kanallarda karşılaştıkları sorunların betimlenmesi amacıyla 32 girişimcinin görüşlerine başvurulmuştur. Bu çalışma altı kısımdan oluşmaktadır. Çalışma sonucunda global online kanallardan e-İhracat faaliyetinde bulunan girişimciler faaliyet süreçlerinde en çok ödeme alma, lojistik, güven, dil ve gümrük mevzuatlarında sorun yaşamaktadırlar. Girişimciler en önemli sorun olan ödeme alma sorununa kendi imkânları dâhilinde çözüm bulmaktadır. Bulunan bu çözümlerin sürekliliği ve güvenliği hususunda riskler bulunmaktadır. E-ihracat işlemlerinde kolaylık sağlayan mikro ihracat uygulamasının işlemleri kolaylaştırdığı, bununla birlikte yeterli olamadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to emphasize the importance of digital e-commerce and e-export while aiming to reach the customers in the global e-marketplaces of the Turkish entrepreneurs and through their websites and to identify the problems in this process and to list the convenience of micro export application. For this purpose, respectively; the concepts of e-commerce, e-export and micro export were discussed, e-export potentials were detailed, advantages and disadvantages of using electronic markets for entrepreneurs were evaluated. The research method was designed as a questionnaire consisting of open-ended questions. Within the scope of the research, in-depth data were obtained from a narrow sample and the collected data were analyzed descriptively. 32 entrepreneurs were consulted in order to describe the problems faced by Turkish entrepreneurs in global online channels. This study consists of six parts. As a result of the study, entrepreneurs who are involved in e-Export activities through global online channels are experiencing problems with the most payment, logistics, trust, language and customs regulations in their operational processes. Entrepreneurs find solutions to the problem of receiving payment as the most important problem within their means. There are risks regarding the continuity and safety of these solutions. It is seen that micro export application, which facilitates e-export operations, facilitates the transactions but it is not enough.