Demir eksikliği olan erişkin yaş grubu ve geriatrik yaş grubu bireylerde üst gastrointestinal sistem endoskopi ve kolonoskopi bulgularının karşılaştırılması
Comparison of upper gastrointestinal system endoscopy and colonoscopy findings in adult and geriatric patients with iron deficiency
- Tez No: 612541
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT VARLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Demir Eksikliği Olan Erişkin Yaş Grubu ve Geriatrik Yaş Grubu Bireylerde Üst Gastrointestinal Sistem Endoskopi ve Kolonoskopi Bulgularının Karşılaştırılması Giriş ve Amaç:Demir eksikliği (DE), demir eksikliği anemisinden (DEA) çok daha sık görülen bir klinik durumdur.Buna karşın DEA hastalarında endoskopik incelemelerin yapılması gerektiği net bir şekilde ortaya koyulmuşken, DE hastaları için bu konuda bir fikir birliği yoktur. Çalışmamızın amacı anemisi olmayan DE hastalarını, DEA hastaları ile karşılaştırarak endoskopi ile tanımlanan ciddi gastrointestinal sistem (GİS) lezyonlarının ve GİS malignitelerinin prevalansını belirlemektir. Hastalar ve Yöntem: AÜTF Gastroenteroloji Bilim Dalı endoskopi ünitesinde 01/2014-01/2018 arasında endoskopi yapılan demir eksikliği hastalarının verileri retrospektif olarak incelendi. Çalışmamızda erişkin ve geriatrik yaş grubunda toplam 571 demir eksikliği hastası yer aldı. Hastalar anemi varlığına göre iki gruba ayrıldı.292 DEA hastası ve 279 DE hastası özofagogastroduodenoskopi (ÖGD) ve kolonoskopi bulguları, demografik özellikleri, kronik hastalıkları ve ilaç kullanımları açısından karşılaştırıldı. Bulgular: DE ve DEA hastaları arasında ÖGD veya kolonoskopide endoskopik lezyon sıklığı açısından anlamlı fark bulunmamaktadır. Malignite sıklığı ise DEA hastalarında, DE hastalarına kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksektir (p=0,004). Kronik hastalıklardan hipertansiyon (HT), diabetes mellitus (DM), aterosklerotik kalp hastalığı (ASKH), atriyal fibrilasyon (AF) ve kronik böbrek hastalığı (KBH) DEA hastalarına DE hastalarına göre anlamlı düzeyde daha fazla eşlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
Comparison of Upper Gastrointestinal System Endoscopy and Colonoscopy Findings in Adult and Geriatric Patients with Iron Deficiency Introduction: Iron deficiency is a more common clinical condition than iron deficiency anemia. On the other hand, it has been clearly demonstrated that endoscopic examinations should be performed in patients with iron deficiency anemia (IDA), while there is no consensus on this issue for iron deficiency (ID) patients. The aim of this study was to determine the prevalence of severe gastrointestinal lesions and gastrointestinal malignancies, identified by endoscopy, by comparing IDA patients with ID patients without anaemia. Patients and Methods: The data of patients with iron deficiency who underwent endoscopy between 01 / 2014 - 01 / 2018 in the endoscopy unit of the Gastroenterology Department of Ankara University Medical Faculty were retrospectively reviewed. In our study, 571 iron deficiency patients in adult and geriatric age groups were included. Patients were divided into two groups according to the presence of anemia. 292 patients with IDA and 279 patients with ID were compared in terms of esophagogastroduodenoscopy (EGD) and colonoscopy findings, demographic characteristics, chronic diseases and drug use. Results: There was no significant difference between patients with ID and IDA in terms of the incidence of endoscopic lesion in EGD or colonoscopy. The prevalence of malignancy was significantly higher in patients with IDA compared to patients with ID (p = 0.004). Among chronic diseases, hypertension (HT), diabetes mellitus (DM), atherosclerotic heart disease (AHD), atrial fibrillation (AF) and chronic kidney disease (CKD) are associated with IDA patients significantly more than ID patients.