Popüler sinema, sanat sineması ve üçüncü sinema ekseninde Yılmaz Güney sineması
Yilmaz Güney's cinema in the popular cinema, art cinema and third cinema
  1. Tez No: 612571
  2. Yazar: ENGİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI SERHAT SERTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Türk sinema tarihinde Yılmaz Güney ve onun filmleri, ülkemiz sinemasında önemli bir yere sahiptir. Yılmaz Güney, sinema hayatında birbirinden çok farklı sinema akımlarında filmler çekmiştir. Yılmaz Güney'in sineması incelendiğinde, filmlerini üç başlıkta toplamak mümkündür. Bu başlıklar Popüler Sinema, Sanat Sineması ve Üçüncü Sinema'dır. Çalışmada“Aç Kurtlar”(1969) filmi Popüler Sinema kapsamda değer-lendirilmektedir. Sanat Sineması örneklemi olarak“Umut”(1970) filmi incelenmektedir.“Duvar”(1983) filmi ise Üçüncü Sinema örneklemi çözümlenmektedir. Bu çalışmada,“Popüler Sinema, Sanat Sineması ve Üçüncü Sinema Ekseninde Yılmaz Güney Sine-ması”Güney'in hayatı ile birlikte bulunduğu dönemin koşullarıyla, kronolojik olarak ele alınıp incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Yılmaz Güney and his films have an important place in the history of Turkish cinema. Yılmaz Güney has made films in many different cinema movements. When Yılmaz Güney's cinema is analyzed, it is possible to collect his films under three titles. These titles are Popular Cinema, Art Cinema and Third Cinema. In this study,“Aç Kurtlar ”(1969) is evaluated in the context of Popular Cinema.“Umut”(1970) film is examined in the context of Art Cinema.“Duvar”(1983) is analyzed in the Third Cinema sample. In this study, Yılmaz Güney's Cinema İn The Popular Cinema, Art Cinema and Third Cinema. İt is examined and analyzed in chronological terms with the conditions of the period in which Güney lives.