Kurumsal unsurların ve kaynak bağımlılıklarının havayolu iş modeli değişimi üzerindeki etkileri: Türk Hava yolları A.Ş. ve Pegasus hava taşımacılığı A. Ş. örnekleri
The effects of institutional factors and resource dependencies on the airline business model change: The case studies of Turkish Airlines and Pegasus Airlines
  1. Tez No: 612582
  2. Yazar: LEYLA ADİLOĞLU YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENEM BESLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Tezin amacı, Türkiye havayolu yolcu taşımacılığı örgütsel alanında farklı tarihlerde kurulmuş ve farklı iş modellerine sahip Türk Hava Yolları A.Ş. ve Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.'nin iş modellerinin nasıl değiştiğini anlamak ve açıklamaktır. Söz konusu amaç doğrultusunda yeni kurumsal kuram ile kaynak bağımlılığı kuramı varsayımlarından yararlanılmış olup, üst düzey yöneticiler ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler, ikincil veriler ile desteklenmiştir. Çalışmada iş modellerinin zamanla değiştiği, değişiminin yeni kurumsal kuram ve kaynak bağımlılığı kuramı varsayımları ile açıklanabileceği ortaya çıkarılmıştır. Değişime etki eden makro düzeyde, örgütsel alana hâkim kurumsal mantıkların ve kurumların etkisinin yanısıra mikro düzeyde örgütün ihtiyaç duyduğu kaynaklardan ortaya çıkan bağımlılığının iş modellerini değiştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to understand and explain the change in the business models of Türk Hava Yolları A.Ş. (Turkish Airlines) and Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (Pegasus Airlines), which were established on different dates with different business models in the organizational field of airline passenger transport. To this end, drawing on the assumptions of the New Institutional Theory and Resource Dependence Theory, some semi-structured interviews were conducted with senior executives. The data obtained from the participants were supported with secondary data. The study revealed that that business models change over time and that their change can be explained by the assumptions of the New Institutional Theory and Resource Dependence Theory. The findings indicate that at the macro level, the change in the business models was driven by the influence of institutional logic and the institutions that dominate the organizational field, while at the micro level it was driven by the dependence on the resources the organization needs.