Yemen as a weak state: Contextualizing the Yemeni civil wars of 1962 and 2014 in regional politics
Bir zayıf devlet olarak Yemen: 1962 ve 2014 Yemen iç savaşlarının bölgesel siyasette bağlamsallaştırılması
  1. Tez No: 612598
  2. Yazar: AYŞENUR AYGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tez, zayıf devlet literatürünü kullanarak 1962 ve 2014 Yemen iç savaşlarını analiz etmeyi ve 1960'ların ve 2010'ların bölgesel siyaseti içinde onları bağlamsallaştırmayı amaçlamaktadır. Yemen, 1962-70 Yemen iç savaşı nedeniyle Arap Soğuk Savaşı'nda Mısır-Suudi rekabeti için ve Yemen iç savaşı (2014-) nedeniyle Orta Doğu Soğuk Savaşı'nda Suudi-İran rekabeti için bir savaş alanı haline gelmiştir. Bu tez, her iki savaşın da ilk ve her şeyden önce Yemenin iç sorunlarının sonucu olduğunu ve köklerinin onlarca yıl öncesine gittiği belirtilmektedir. Ancak Yemen, zayıf bir devlet olduğu için bu savaşlarla 1960'ların ve 2010'ların bölgesel rekabetine kolayca maruz kaldı. Yemen iç savaşları temel olarak birbirine bağlı iki ortam tarafından şekillendirilmiştir: iç ve bölgesel. Bu tez, Yemen iç savaşlarının Ortadoğu siyasetini oldukça iyi yansıttığını; bu nedenle, bölgesel siyaseti analiz etmek, savaşları bölgesel bağlamda yorumlayacak bir çerçeve sağlayacağını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the Yemeni civil wars of 1962 and 2014 by using weak state literature and contextualize them in the regional politics of the 1960s and the 2010s. Yemen has become a battlefield for Egyptian-Saudi rivalry in the Arab Cold War through the 1962-70 Yemeni civil war and for Saudi-Iranian rivalry in the Middle East Cold War because of the Yemeni civil war (2014-). This thesis argues that both of the wars have been results of first and foremost internal Yemeni problems and their roots have gone back to decades; however, Yemen has easily become subject to the regional competition of the 1960s and the 2010s through these wars since it has been a weak state. The Yemeni civil wars have been shaped by mainly two interlinked environments: domestic, and regional. This thesis advocates that Yemeni civil wars have fairly reflected the Middle Eastern politics; so, analyzing regional politics will give a framework to interpret the wars in the regional context.