Dokuma kumaşların kullanım amacına uygun tasarımında kullanılacak bir bilgisayar program paketinin geliştirilmesi
- Tez No: 6126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
83 ÖZET Dokuma kumaşların tasarımı çok sayıda parametre tarafından etkilenen ve bu parametrelerin de birbirlerini etkilediği bir işlemler dizisidir. Dokuma kumaşların tasarımı kumaşın yüzey görünümünün tasarımı ve yapısal tasarımı olmak üzere iki yönlü bir çalışmayı gerektirir. Birbirinden ayrı iki olay gibi görünen bu işlemler aslında birbirlerini direkt olarak etkilerler. Dolayısı ile kullanım amacını yerine getirebilecek, ayrıca çeşitli yapısal dengelere sahip bir kumaş oluşturma işi uzun ve dikkatli hesaplamalar gerektirir. Ayrıca yüzey görünümünün belirlenmesi de renkli ipliklerin yan yana getirilmesi ile yapılabileceği için, bu düzenlemenin uygun bir yüzey görünüm ve yapısı oluşturması için de bilinçli bir çalışma gereklidir. Bu çalışmada, dokuma kumaşların bu iki bölümden oluşan tasarım işlemlerini teknolojik gereksinimlere en uygun biçimde kısa bir zamanda yapabilmeye yardımcı olacak bir tasarım program paketi geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada uygulanan yaklaş im, bilgisayarın tekstil işlem gereksinimlerini bilerek, tasarımcıdan sadece ne yapılması gerektiğini alıp, ona istediği sonuçları vermesini sallama biçiminde düzenlenmiştir. Program paketi dokuma kumaş tasarımının tüm aşamalarına cevap verebilecek yapıda düzenlendiği için, bir“menü”yapısı altında birleşen birden fazla sayıda bilgisayar programından oluşur. Programın bu bölümleri kısaca şöyle açıklanabilir:84 1: örgü türetme bölümü: Burada dokuma kumaş yapısını oluşturan temel örgüler ve bunların birleşimiyle oluşan ekose örgüler ile zar örgüler kullanıcıdan alınan minimum bilgi ile türetilir. 2: örgü renklendirme bölümü: bu bölümde kullanıcının seçimine veya isteğine bağlı olarak oluşturulan renkler, isteğe göre düzenlenen renk raporları ile daha önceden türetilmiş bulunan örgülerden herhangi birine uygulanarak renkli kumaş görünümü elde edilir. 3: Teknik tasarım bölümü: Burada istenilen sonuç değerlerini verecek olan kumaş teknolojik olarak tasarlanır ve bu sonuç değerlerini en iyi şekilde karşılayacak temel üretim parametreleri (pözgü uzunluğu, tel adedi, atkı ve çözgü iplik miktarları, tarak numarası, tezgahta atkı sıklığı gibi) kullanıcıya sunulur. Bu aşamada program tamamı ile soyut tasarımlar yapmaz; aynı zamanda bu yaptığı tasarımları içinde bulunan bir veri tabanındaki benzer özellikteki kumaşlarla karşılaştırarak kullanıcıyı doğruya yöneltir. Bunu sağlayabilmek için bir dizi örnek kumaş üzerinde teknik parametre ölçümleri yapılmış ve sonuçlar bilgisayara kayıt edilmiştir. 4: Tahar ve armür planı oluşturma bölümü: Burada da oluşturulması düşünülen kumaşın tahar ve armür planları elde edilerek mevcut tezgahlara uyumluluğu kontrol edilir.85 Çalışmada programın işlerliği ve yetenekleri bir dizi örnek tasarım uygulaması yapılarak gösterilmiştir. Bu tür bir bilgisayar desteği ile dokuma kumaş tasarımı daha kolay, ve daha güvenilir bir hale gelebildiği gibi interaktif ve iteratif palışma ile tasarım çalışmalarında temel olan seçenek üretme ve uygun çözümü bulma koşulları yerine getirilmiş olmaktadır. Elde edilen sonuçların üretim planlaması ve maliyet analizi gibi konularda da yararlı olacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
86 SUMMARY Woven fabric design is a set of processes which are affected by a number of parameters which themselves affect each other. The design of woven fabrics requires a two way work one being the design of fabric surface appearance, the other being the structural design of the fabric. The two processes which seem to be different phnomena do in fact affect each other directly but the process of designing a fabric two fulfil the aim of use and which set in addition various structural equilibria requires lenghty and careful calculations. Moreover, as the formation of surface appearance will be done by bringing together the coloured yarns, it is essential also to carry out conscious work to form a suitable fabric surface appearance and structure. In this work, a design program package which will aid the design of woven fabrics in a way most suitable for technological needs and in a short time comprised of these two processes, has been tried to developed. The approach adopted in this work was arranged in a way to provide that the computer will take from the designer only the data concerning what is to be done and give him the results he wants knowing the requirements of textile processes. As the program package has been arranged in a structure to satisfy all the stages of woven fabric design, it consists of more87 then computer programs joined in the structure of a“menu”. These program sections can briefly be explained as thus: 1: Weave development section: Here the basic weaves which will from woven fabric structure and the check and dice weaves formed by combination of these are derived with minimum knowledge obtained from the user. 2: Weave coloring section: In this section, the colours developed according to the choice or wants to the user are applied to any of the previously derived weaves alone with colour plans arranged according to wish and thus a coloured fabric appearance is obtained. 3: Techical design section: Here the fabric which will give the desired results is design technologically and the basic production parameters (such as warp lenght, number of ends, the warp and weft yarn amounts, reed number, the weft density on the loom) which will satisfy the resulting values are presented to the user. At this stage the program does not make wholley incorporeal designs; it also directs the user in the right way by comparing these designs is obtained at the same time with these of fabrics of similar properties contained in a database that it encompasses. To provide this technical parameter measurements were done on a series of sample cloths and the results were recording in the computer.88 4: Drawing in and lifting plan forming section: Here the drafting and lifting plans of the fabric in mind are obtained and there suitibility to the available looms is controlled. In this work the workability and capabilities of the programs are demonstrated by a series of sample design application runs. With such a computer support the woven fabric design does not only become simple and confident but also by an interactive and iteractive work the conditions of producing alternatives and finding the best solution which are basic in design work will have to be fulfiled. Results obtained will clearly be useful in relation to subjects such as production planning and cost analysis.