Teknoloji kabul modeli ölçeğinin Türkçeye uyarlanması: Geçerlik güvenirlik çalışması
Adaptation of technology acceptance model scale into Turkish: validity and reliability study
- Tez No: 612603
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİYE VATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; Teknoloji Kabul Modeli Ölçeği (Technology Acceptance Model Scale)' nin Türkçe geçerli ve güvenilir bir araç olup olmadığını araştırmaktır. Yöntem: Metadolojik tipte olan çalışma, bir üniversite hastanesinde Mart 2019- Ağustos 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Örneklemi çalışmaya katılmayı kabul eden 253 hemşirenin oluşturduğu bu çalışmada veriler Teknoloji Kabul Modeli Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmadaki verilerin geçerliğinin değerlendirilmesinde dil, kapsam ve yapı geçerliği ve güvenirliğinin değerlendirilmesinde ise test tekrar test ve iç tutarlılık analizi yapılmıştır. Bulgular: Teknoloji Kabul Modeli Ölçeği'nin dil geçerliği için çevirisi yapılmıştır. Kapsam geçerliği için 14 uzmandan görüş alınmış ve kapsam geçerlik indeks değerlerinin 0,80–1,00 arasında değiştiği bulunmuştur. Yapı geçerliğini sağlamak için Doğrulayıcı Faktör Analizi kullanılmıştır. Elde edilen değerlere göre RMSEA 0.068; NFI 0.91; CFI 0.949; χ2/df ise 2.176'dır. Ölçeğe iki hafta arayla test tekrar test analizi yapılarak zamana göre değişmezliği değerlendirilmiştir. Bu analizde Pearson Momentler Çarpımı korelasyon katsayısı sonucuna anlamlı bir uyum olduğu gözlenmiştir (r:0.926, p:0.001). Sonuç: Teknoloji Kabul Modeli Ölçeği Türk toplumunda kullanılması için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracıdır. Anahtar Kelimeler; Bilişim, elektronik sağlık kaydı, algılanan yararlılık, algılanan kullanım kolaylığı, geçerlik, güvenirlik
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate whether the Technology Acceptance Model Scale is a valid and reliable instrument in Turkish. Materials and Method: This methodological study, was carried out between March 2019 and August 2019 in a university hospital. Sample was consisted of 253 nurses who accepted to participate in the study. The data were collected with the Technology Acceptance Model Scale. Language validty, content validty and construct validity were used in evaluation of validity of research data and internal consistency and test-retest analysis were used in evaluation of reliabity of data. Findings: Technology Acceptance Model Scale was translated into Turkish for language validity and back-translated. The scope validity was obtained from 14 experts and it was found that the content validity index values ranged from 0.80–1.00. Confirmatory Factor Analysis was used to ensure construct validity. According to the obtained values RMSEA 0.068; NFI 0.91; CFI 0.949; χ2 / df is 2.176. In the test-retest analysis conducted at two-week intervals to assess the invariance of the scale over time, a significant correlation was observed according to the Pearson Product-Moment Correlation Coefficient (r:0.926). Conclusion: Technology Acceptance Model Scale is a valid and reliable measurement tool for use in Turkish society. Keywords; Informatics, electronic health record, perceived usefulness, perceived ease of use, validity, reliability