Bal arısı (Apis mellifera L.) kolonilerinde bulunan arı zararlısı Varroa destructor ile savaşımda erkek arı gözlerini tuzaklama yöntemi etkinliğinin araştırılması
Investigation the activity of trapping method of drone bee combs at the fight against Varroa destructor mite in honeybee (Apis mellifera L.) colonies
- Tez No: 612606
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, bal arısı (Apis mellifera L.) kolonilerinde bulunan arı zararlısı Varroa destructor ile savaşımda erkek arı gözlerinin tuzaklama yönteminin etkinliğinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Deneme grubu 8 adet, kontrol grubu 8 adet koloniden oluşmaktadır. Deneme grubu kolonilerinin her birine 1 adet tamamı erkek arı gözlü kabartılmış petekler ana arı ızgara kafes sistemiyle kolonilere verilmiştir. Bu işlem 20 gün aralıklar ile 5 kez uygulanmıştır. Çalışma, 10.05.2018 - 19.08.2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Her bir koloninin varroa bulaşıklılık oranı çalışma öncesi ve sonrası tespit edilmiştir. Ayrıca, koloni gelişimi, varroanın erkek ve işçi arı kuluçka tercihi belirlenmiştir Uygulamadan önce gruplar arasında varroa bulaşıklılık oranı açısından istatiksel fark bulunmamıştır (P>0.05). Araştırma sonrası gruplar arasında varroa bulaşıklılık oranı açısından istatistiksel fark bulunmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the efficiency of trapping in drone combs in fight against honeybee mite (Varroa destructor). The experimental group consists of 8 colonies and the control group consists of 8 colonies. One honeycomb which has drone cell was givern to all experimantal colonies. Drone honeycombs are given to colonies by Queen bee grid cage system. This procedure was applied 5 times with intervals of 20 days. The study was carried out between 10.May.2018 - 19.Sep.2018. Varroa infestation rate of each colony was determined before and after the study. In addition, preference for drone and worker bee brood of varroa has also been determined, as well as the adult bee population development of colonies. There were no significant differences between groups in terms of varroa infestation rate before study (P>0.05). There was found statistically significant differences between groups in terms of varroa infestation rate after the study (P0.05).