Türkiye'nin kalkınma sürecinde dış ticaret
- Tez No: 61262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bu çalışmada, uygulanan kalkınma politikaları çerçevesinde, Türkiye'nin kalkınma sürecinde, dış ticaretin yeri araştırıldı. İlk olarak kalkınma ve dış ticaret arasındaki ilişki hakkında teorik bilgiler verildi. İthal ikameci sanayileşmeye dayanan kalkınma politikası ve ihracata yönelik sanayileşmeye dayanan kalkınma politikası, ülkelerin kalkınma çabalarında uyguladıkları temel politikalardır. Türkiye'de değişik dönemlerde bu iki politika da uygulanmıştır. Çalışmada söz konusu politikalara değinildikten sonra, dönemler itibariyle, bu politikaları içeren ekonomi politikaları ve kapsamlanndaki dış ekonomi politikaları anlatıldı. Sonuç olarak, dönemler itibariyle, Türkiye'de dış ticaretin gelişimi verilerek, bu gelişimin kalkınmadaki yeri incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The place of foreign trade in Turkey's development process within the framework of the implemented development policies was researched in this study. First, theoretical information regarding the correlation between development and foreign trade was given. Development policy based on import subsitution oriented industrialization and development policy based on export oriented industrialization are the basic policies implemented in the development efforts of the countries. In Turkey, those two policies have been used in different periods. In the study, after talking about the above mentioned policies, economy policies involving those policies and the foreign economy policies included in their content were explained periodically. As a result, the contribution of the improvement of foreign trade in development was analyzed by acknowledging this improvement in Turkey periodically.